Half-Life 2 Testleri

Valve´den Gabe Newell’in dün NVIDIA ile ilgili şaşırtıcı derecede sert eleştirilerinden sonra, basın bugün kendi Half-Life 2 testlerini yapma şansı buldu. ATi´nin “Shader Day” etkinliği çerçevesinde ATi tarafından sağlanan dört sistemde test yapmamıza izin verildi. Bu arada, NVIDIA’dan durumla ilgili resmi bir açıklama da aldık.

Half-Life 2 Testleri

Test sonuçlarını Intel Pentium 4 2.8 GHz işlemciye (FSB800), 1GB RAM’e ve ATi ile NVIDIA’nın resmi sürücülerine sahip sistemlerden aldık:

  • NVIDIA: Detonator v45.23
  • ATi: Catalyst v3.7

Valve, yakında çıkması beklenen NVIDIA Detonator 50 sürücüsünün beta versiyonu ile test yapmamıza izin vermedi. Valve sadece çıkmış sürücülerle elde edilen sonuçları görmek istediğini açıkladı. Hala Valve’den yeni beta sürücülerde neden hoşlanmadıkları ile ilgili daha detaylı bir açıklama bekliyoruz. NVIDIA bizden testi bu sürücülerle yapmamızı istedi, çünkü Half-Life2 dahil, DX9 oyunlar için pek çok yeni (ve adil) optimizasyon içerdiğini belirtti. Biz de bunun sonuçlarını merak ediyorduk. Örte yandan, test koşullarımız, bu yıl başında gerçekleştirdiğimiz Doom III testlerindeki koşullarla tamamen aynıydı; ATi de o teste daha iyi sürücüler yetiştirme şansı bulamamıştı.

Half-Life 2 Testleri

Bu testin sevmediğimiz yönü, test döngüleri için sadece 90 dk ile sınırlanmamız oldu.bazı kartlar tek bir ayar için 20 dakikadan fazlasını istiyor. Yani elde ettiğimiz sonuçları tekrar doğrulama şansımız olmadı. Buna karşılık bu yıl başında NVIDIA’da Doom III testlewrini yaparken sabah saat 8:00’den gece yarısına kadar tam bir günümüz vardı.

Bir cevap yazın