Half Life 2 Project Natal Videosu İnternete Sızdı

Microsoft, 2009 E3 fuarında Project Natal teknolojisini duyurmuş ve yüzlerce geliştirme kitinin oyun geliştiricilerine dağıtıldığını açıklamıştı. Neydi bu Project Natal: basitçe anlatmak gerekirse, hareket algılayıcı bir sensör ile yaptığınız hareketlerin algılanması ve bu şekilde çok daha etkileşimli bir oyun deneyimi.

Daha basit bir örnek vermek gerekirse: elinizde oyun çubuğu bulunmadan Nintendo Wii oynadığınızı düşünün. Düşen bir elmayı tutmak için kolunuzu ani bir şekilde indirmeniz gibi. Kulağa hoş geliyor.

İlk Project Natal destekli oyunların 2010 yılı içinde çıkması bekleniyor. Dün internete sızan bir video ise tanıdık bir oyunun Project Natal ile nasıl oynandığını gösteriyor bizlere. Tanıdık isim, Gordon Freeman.

Video oldukça kısa ve pek kaliteli değil ama Half Life 2 ile Project Natal’ın nasıl oynandığı konusunda ufak da olsa bir ipucu veriyor bizlere.

Project Natal

Devrim niteliğinde bir teknoloji mi? Bu sorunun cevabı için biraz daha beklememiz lazım. Evet, elinizi ayağınızı oynatarak oyunlarda daha etkileşimli olabilirsiniz ama düşünün bir kere saatlerce ayakta durarak aynı şeyleri tekrarladığınızı. Koltuğa yaslanıp oyun çubuğu ile oyun oynamanın nesi yetersizdi ki?

Bu teknoloji sıradan (casual) oyunlardan öteye gidemeyeceğini görmek için kahin olmaya gerek yok. Nintendo Wii buna en iyi örnek değil mi?

Ama denemeden de sonuç alınmaz, birkaç firma bu teknolojiyi iddialı oyunlarında deneyecektir tıpkı Half Life 2’de gördüğümüz gibi.

Bir cevap yazın