Hacker Playstation 3’ün Kök Şifresini Yayınladı

Playstation 3’de korsanın önü açıldı.

PlayStation 3iPhone için geliştirilen cracklere yaptığı yardımlarla bilinen George Hotz ya da takma adıyla GeoHot, Playstation 3’ün kök şifrelerini kırdığını açıkladı. Peki, nedir bu kök şifreler. Anladığımız kadarıyla, Playstation 3’ün kök şifreleri konsolun korsan içeriği çalıştırmasına engel oluyor. Şimdi kök şifrelerin kırılması ve GeoHot tarafından yayınlanması ile hacklerlar, geliştirecekleri yazılımlar ile rahatlıkla Playstation 3’de korsan oyunları çalıştırabilecek, Linux benzeri işletim sistemlerini kurabilecekler. En azından GeoHot’ın iddiası bu şekilde.

Sony, henüz bu konu ile ilgili bir açıklama yapmasa da, internette dolaşan söylentilere göre, Sony’nin bu konuda yapabileceği pek bir şey yok, çünkü Playstation 3’ün kök şifreleri firmware güncellemeleri ile değiştirilemiyor. Daha önce de Playstation 3 için bir crack çıkmış, ama Sony yayınladığı bir firmware güncellemesi ile bu açığı kapatmıştı. 

1 Yorum

  1. kadirR

    kötü gerçekten sony için ben küsüp daha iyi makina çıkartmıyacaklar diye korkuyorum yoksa oyun fiyatlarının pahalılıgından hepimiz şikayet ediyoruz.

Bir cevap yazın