Güvenlik Şirketi: Windows 7 Vista Kadar Güvenli Değil

Her ne kadar pazarlama gereği aksini söylemek isteseler de, Microsoft çalışanları bile Windows 7’nin Vista’nın biraz geliştirilmiş bir çeşidi olduğunu kabul ediyorlar. Windows 7’yi sevilen bir işletim sistemi yapan etmen, Windows Vista ile ilgili sinir bozucu özelliklerden arındırılmış olması. İşte Trend Micro adlı güvenlik şirketinin yöneticisi Raimund Genes’in yaptığı açıklama da burada önem kazanıyor.

Genes, Microsoft’un kullanıcıların istediği gibi bir işletim sistemi yaratmak adına bazı güvenlik özelliklerinden vazgeçtiğini vurguladı. Özellikle de kullanıcı hesabı denetimi (UAC – Vista’da insanı en sinir eden özelliklerden birisiydi) konusunda bazı yanlışların yapıldığını söyledi. The Register’a yaptığı açıklamanın tam metnini gelin beraber okuyalım:

“Windows 7’nin açıklarla dolu olduğunu söylemek istemiyorum fakat şu aşamada Vista güvenlik açısından daha iyi görünüyor.

Windows 7 yüklü bir makineyi ilk incelediğimde Vista’daki gibi anti-virüs yükleme uyarısı görmediğim için tedirgin oldum. Ayrıca uyarıların altında hiçbir dosya uzantısı da yok. Bir anti-virüs yükleseniz bile programın veritabanının güncel olmadığı yönünde uyarı bile vermiyor.

Windows 7 kullanım itibariyle Vista’dan daha üstün olabilir ancak güvenlik notu daha yüksek değil. Microsoft’un programcıları güvenlik veya kullanışlılık söz konusu olduğunda her zaman kullanışlılığı ön planda tutuyorlar.”

3 Yorum

  1. tesla tr

    Bizim gibi windows’un gereksiz uyarılarını görmezden gelen kullanıcılar için anlamsız açıklamalar bence. Kimin umurunda windows’un virüs programını görüp görmemesi. UAC’nin var olması bile hataydı zaten. İşe yaramaz windows defender da kaynak sömürmekle görevli sadece. Vista daha güvenli değildi bence, acemilere hitap ediyordu.

  2. ziyaretci

    pro kullanıcılar ve işi bilenler için win7 bence güzel ama bide bilmeyenleri hesaba katmak lazım.. aslına bakarsanız vistada gayet güzel yapılmıs ki ben hala kullanıyorum bence win 7 nin zaman ihtiyacı var birazdaha eksikleri olabilir… başlıca eksikleri hala oyunlardatam performans veemdi sanırım sp1-2 gibi versiyonları beklices 🙂 sene 2010 itibarı ile 32 bit işletim sistemi kullanmak hatta program yazmak bile mantıklı deil artık 🙂

Bir cevap yazın