Güvenilir İş Ortakları: 10.000 RPM’lik Üç Ultra320 Sabit Disk

Güvenilir İş Ortakları: 10.000 RPM'lik Üç Ultra320 Sabit Disk

Sadece birkaç yıl önce en iyi sabit disk arabirimin seçmek son derece kolaydı. Ev ve ofis bilgisayarları için ATA, diğer tüm profesyonel uygulamalar için ise SCSI kullanılıyordu. Şimdi işyeri uygulamaları için bir sabit disk arabirimi seçmek o kadar kolay değil. ATA sabit diskler pek yakında SCSI’lerin hızını geçecekler, kapasiteleri en az ikiye katlayacaklar ve fiyatı da çok daha ucuz olacak. Ortaya çıkan resim oldukça çekici – acaba artık mücadele etmeyi bıraksak mı?

Olabilir! Sabit diskinizden hızlı veri transferi ve yüksek kapasite dışında bir şeyler beklemeye başladığınız anda karşınıza sadece fiyat kriterinin dışında bir dizi seçenek belirecektir. Örneğin, SCSI ne olursa olsun durmaması gereken uygulamalar (kurumsal veri depolama sistemleri) için şarttır.

ATA ve SCSI sürücüler arasında büyük kalite farkı var. Çoğu ucuz sabit disk (ATA disklerin hemen hemen tüm modelleri) sürekli olarak durmaksızın çalışmak için üretilmemiştir. Sürekli çalışma masaüstü sistemleri için tasarlanmış olan bu disklerin üzerine fazlada mekanik ve termal baskı uygular. Ayrıca söz konusu sabit disk sunucu odasında havalandırmanın durması vesaire gibi zorlayıcı koşulları içinde bile çalışmasını devam ettirmek zorundadır.

Her şeye rağmen küçük sunucu sistemlerinde ATA disk kullanımı artarak devam ediyor. Web alanı kiralayan firmalar ucuza daha fazla veri depolama alanı sunmanın çekiciliğine kapılmış durumdalar. Bu tür durumlarda riski alan kiralayıcı firma değil müşteri oluyor elbette.

Pratikte ise ATA sürücüler sürekli kullanım altında beklenenden daha az sorun çıkartıyorlar. En büyük problem sabit disk üreticilerinin garanti süresini geçen yıl tıraşlamış olmasından kaynaklanıyor. Çoğu ATA model için garanti 12 ay gibi komik bir süre.

Burası işin yumuşak karnı, çünkü sunucu sistemler en azından birkaç yıl kullanılmak üzere planlanırlar. “İki yıl bittikten sonra ATA sürücüler sürekli çalışmaya daha ne kadar katlanabilir” sorusu kulakları tırmalayıp duruyor.

Aslında önerebileceğimiz tek bir şey var: Önemli uygulamalar için mümkün olan en kaliteli sabit diski kullanın. Bunun karşılığında hem yüksek performans hem de beş yıl gibi “şapka çıkartılır” bir garantiye sahip olacaksınız.

Bunları söyledikten sonra, elimizde 3.5″ için dört model olduğunu da ekleyelim: Fujitsu’nun MAP serisi, Hitachi’den UltraStar DK32EJ, Maxtor’dan Atlas 10K IV ve Seagate’ten de Cheetah 10K.6. Ne yazık ki Hitachi’nin UltraStar modeli makalemize yetişmedi. Ancak onun da puanlarını hesaplayıp en kısa zamanda yazıya ekleyeceğiz.

Bir cevap yazın