Gürültü Önleyici Kulaklıklar

Geçenlerde Microsoft Sharepoint danışmanıyla uçakta seyahatin zorlukları hakkında konuştum. Bana gururla birçok iş gezisinde PSP ile beraber kullandığı Bose QC2 kulaklığını gösterdi. Gürültülü sunucu odalarından ve otobüs veya uçaktaki cırtlak sesli çocuklardan ona yakınırken, bir köşeye çekilip ya sabır çekmek yerine gürültü önleyici kulaklıklara para yatırmanın pek de aptalca olmayacağını düşündüm.

Gürültü önleyici kulaklıklar, üzerlerinde taşıdıkları bir mikrofon vasıtasıyla çevreden gelen ses dalgalarının tayfını algılayıp bu ses dalgalarını sönümleyecek şekilde karşıt ses dalgaları yaratarak dışarıdan gelen gürültüyü büyük oranda engellerler. Böyle özel aygıtlara 100 USD bile ödemeden sahip olabileceğinizi bilmek ne kadar güzel olurdu değil mi? Ben de zaten bu konuşmadan sonra 100 Dolar-altı, fakat kaliteli olduklarını umduğum üç adet kulaklık satın aldım. Ancak sonuç olarak yeterli bulmadığım ses kaliteleri ve gürültüleri yeterince önleyemedikleri için hepsini geri verdim.

Öte yandan Bose Q2C gürültüyü etkili biçimde sustursa da, ses kalitesi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü bu kulaklıktan çıkan ses, benim referans niyetine kullandığım Senneheiser HD-580 kadar kulağıma doğal gelmiyordu. Üstelik Q2C’ye 299 Dolar bayılmak da istemedim. Zaten bu ses kalitesiyle fazla satış rakamı yakalayamazlar (Bazen Bose’dan da ilginç ürünler çıkıyor ama fiyat indirimi dedin mi hiç de oralı olmuyorlar). 100 USD’den fazla para harcadığım JVC HA-NC250 ve ondan da pahalı olan Creative Aurvana X-Fi kulaklıklarımı denemek için yerimde duramıyordum. Her ne kadar Aurvana fiyat bakımından Bose’un alanını işgal etse de, Aurvana’da Bose’da olmayan iki fazladan özellik var.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

2 Yorum

Bir cevap yazın