Günün Videosu: Google’un Geliştirdiği Sürücüsüz Seyreden Araç Seyir Halinde

Google’un sürücüsüz seyreden araç teknolojisi üzerinde çalıştığını biliyor muydunuz?

Bugünden yarına bakarak geleceğin neler getireceğini kestirmek pek kolay değildir. Fakat Google gibi geleceğin teknolojileri üstünde mesai harcayan dev şirketlerin geliştirdiği projelere bakarak bazı ipuçları elde edebiliriz.

Mesela; sürücüsüz araçlar mı?… Kulağa biraz fantastik geldiğinin farkındayım, ama Google, böyle bir projede bir hayli yol katetti bile.

Google’un 2005 yılından üzerinde çalıştığı prototip sürücüsüz araç, California yollarında 140.000 mil yol yaptı ve sadece bir kaza yaptı. Kazada kusurlu taraf ise, kırmızı ışığa hızlı gelen başka bir araç.

Google, henüz bu sistemi kendi başına sokağa salacak kadar delirmedi tabi ki. Sistem henüz tam olarak hazır olmadığı için, tıpkı sürücü kurslarında olduğu gibi acil durumlarda devreye girecek yardımcı bir şöför bulunuyor araçta.

Fakat bu teknolojinin hemen yarın hazır olmasını beklemeyin. Uzmanların dediğine göre, sürücüsüz araçlar için en az sekiz sene daha ARGE çalışması gerekli. Tabi ki, yasal kanunlar ve toplumun bu araçları kabul etmesi de bir hayli zaman alacaktır.

Lafı fazla uzatmadan haberin başlığındaki videoya götürmek istiyorum sizi. Videodaki sürücüsüz araç, Google’da çalışan mühendisler tarafından geliştirildi. Saatte 65 km’e hıza kadar ulaşan araç, tüm engelleri takılmadan geçmeyi başarıyor. İzliyoruz…

Bir cevap yazın