Günün Videosu: Fukushima Nükleer Santrali’nin Yakın Çekim Görüntüleri

Uzaktan kumandalı insansız helikopter T-hawk, Fukushima Nükleer Santrali’nin son halini ortaya  koyan görüntüleri dünyaya sundu.

Japonya’da yaşanan güçlü deprem ve ardından oluşan tsunami dalgaları binlerce Japon vatandaşının ölümüne yol açarken, depreme kıyısı olan bölgelerde milyarlarca dolar maddi zarara yol açtı. Ama ne yazık ki, tsunami dalgalarının yol açtığı zarar bununla kalmadı.

Fukushima Nükleer Santrali’nin tsunami dalgalarından zarar görmesi ve soğutma sisteminin tamamıyla devre dışı kalması ile yeni bir nükleer sızıntı tehlikesi de baş gösterdi. Şimdi Japonya’da gönüllülerden oluşan ufak bir ekip, santralde oluşan sızıntının minumuma inmesi için tüm bir ömür boyunca hayatlarını etkileyecek radyasyona rağmen canla başla uğraşıyorlar.

Santral çevresinde radyasyon miktarı o kadar yüksek ki, sızıntıyı engellemek için oluşturulan ekip bile belli bir bölgeye giremiyor. İşte tam da bu noktada teknoloji devreye giriyor. Amerika’dan gönderilen uzaktan kumandalı helikopter T-Hawk, bize hidrojen patlamaları yüzünden büyük bir yıkıma uğrayan Fukushima’nın son halini gösteriyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın