Günün Videosu: Çernobil’den Radyasyon Sızmasını Engellemek İçin İnşa Edilen Dev Çelik Kemer

Japonya’da yaşanan deprem ve Fukuşima Nükleer Santrali’nde meydana gelen arızalar aklımıza 1986 yılında Çernobil’de yaşananları getirdi. Çernobil, bugün hala radyasyon sızdırıyor…

Ukranya, Çernobil Nükleer Santrali’nin 4. reaktöründe yaşanan patlamanın ardından oluşan radyasyon sızıntısını engellemek için reaktörünün etrafını özel bir çimentodan duvar ile örtmüş ve Çernobil bölgesine giriş çıkışları yasaklanmıştı.

Her ne kadar 4. reaktörün radyasyon sızdırmasını engellemek için inşa edilen duvar işe yaramış ve Çernobil Nükleer Santrali’nin diğer reaktörleri 2000 yılına kadar aktif bir şekilde çalışmayı sürdürmüşse de, bu duvarın ömrünü yavaş yavaş tamamladığı ve aktif bir şekilde radyasyon sızdırdığı biliniyor. Ayrıca, 4. reaktörün  içinin halen temizlenemediğini de biliyoruz.

Bu durumun farkında olan Avrupa Birliği, Ukranya ve Amerika, 10 yıl içinde tamamlanması beklenen ve yaklaşık 1.5 milyar dolara mal olacak dev bir proje için anlaştılar. Proje çerçevesinde Çernobil Nükleer Santrali’ni en az önümüzdeki 100 yıl boyunca koruyacak ve radyasyon sızıntısını tamamen engelleyecek 18 ton çelikten oluşan dev bir kemer inşa ediliyor.

Proje tamamlandığı zaman Özgürlük Heykeli’nden bile daha yüksek olacak dev kemer hareket ettirilerek Çernobil Nükleer Santrali’nin üstü tamemen kapatılacak. 

Yapımı halen süren dev kemerin videosunu aşağıda bulabilirsiniz. Hemen bir sonraki video ise, Çernobil’in 4. reaktöründe oluşan patlamanın etkisini gösteriyor bizlere.

 http://www.youtube.com/watch?v=GdXBaBbqpHs&feature=related

 http://www.youtube.com/watch?v=PDaP0UZVbE0

Patlamadan sonraPatlamadan sonra

1 Yorum

Bir cevap yazın