Güney Kore Günde Altı Saatten Fazla MMORPG Oynamaya Yasak Getiriyor

Korea Herald gazetesinin haberine göre; Güney Kore Kültür, Turizm ve Spor Bakanlığı, 19 MMORPG (devasa çevrimiçi rol yapma) oyunu için günde altı saatten fazlasına izin vermeyeceklerini, bu sınırı aşan kullanıcıların internet bağlantısının kesileceğini açıklamış. Tabi ki, bu karar 18 yaşın altındakilere yönelik.

Ayrıca; bakanlık, başka MMORPG oyunlarını da test ediyormuş ve bağımlılık yapan diğer oyunları da bu kategoriye alacaklarmış. Bu yılın ilk yarısından itibaren MMORPG oynamak isteyen koreli gençler, yeni oyun hesabı açmak için velilerinin onayını almak zorunda.

Bu kararı olumsuz değerlendireceğimizi sanmıyorsunuz herhalde. Daha öncede bağımlılık yapan oyunların kısıtlanmasını normal karşıladığımızı dile getirmiştik. Oyun oynamak güzel bir hobi ama hastalık düzeyine gelmediği sürece.

internet kafeİnternet Kafe

Ayrıca, bu karar oyunları direk yasaklamaktan çok daha mantıklı. Oyunlarınızı kimse engellemiyor ama bir oyunun başında her gün altı saatten fazla zaman geçiriyorsanız orada bir sorun var demektir.

Bizde de MMORPG oyunlarına bağımlı gençler olduğunu biliyoruz.  Türkiye, yarın öbür gün tüm MMORPG oyunlarını yasaklamak zorunda kalacağı bir duruma gelmek istemiyorsa, bence benzer bir uygulamayı ülkemizde de hayata geçirmeli, ekran başında kafa sallayan bir gençlik istemiyorsak tabi ki.

Ama ne yazık ki, Türkiye’de önlem almak yerine daha çok başımıza bir felaket geldikten sonra toptan yasak getirme kültürü olduğu için böyle bir karar alınacağını sanmıyorum.

9 Yorum

 1. Skyr3x

  Önce ülkemizde İnternet Cafelerin denetimleri sıklaştırılsın.. Adam 13 yaş sınırı getiriyor bayramlarda şunda bunda çocuklar cafelere doluşuyor. Onu geçtim 10 yaşındaki çocuk okuldan kaçıp kafede KO oynuyor ise sorun Baştakilerde midir, Kafelerde midir ya da onları büyütenlerle çevresindekilerde midir? Buyrun siz karar verin.. Bu durumda o çocuğu büyütenden öğretmenine kadar suçlu vardır.. Ama Türkiye’de de böyle bir uygulama olsa kimse sallamaz bi tarafına 🙂

 2. CodeMachine

  @Skyr3x haklısın ancak öğretmenler ne yapabilirki, ben öğretmenim ve öğrencilerin peşinden kafe kafe dolaşmak bizim değil ailelerinin sorumluluğu, okul olarak sadece okulda uyarı yapabiliriz ve dersten kaçanları ailelerine bildiririz. Bundan başka yapacak bişeyimiz yok. Burada en önemli kısım kafelerin denetimini sıklaştırılması ve katılaştırılması.

 3. Sezai

  Bağımlılık yapan (direk söyleyeyim, knight online ve metin2) oyunlara bir istemciden en fazla 2 saat bağlanma şartı getirilmeli, ben bu oyunlar yüzünden sınıfta kalan, sınavda başarısız olan, derslerini asan çok öğrenci tanıyorum.

 4. Skyr3x

  @CodeMachine biliyorum benim söylemek istediğim öğretmenler hakkında o değildi aslında. Tabi ki de sizin dediğiniz gibi ancak bazı öğretmenler var ki çocukları okuldan soğutuyor. Çocuk öğretmeni sevmeyince haliyle okuldan kaçıyor. Bunu kastetmiştim ben. Diğer açıdan ise siz kesinlikle haklısınız. 🙂

   

  Ayrıca : http://shiftdelete.net/oyun-icin-bebegi-olume-terk-ettiler-19827.html buradaki haberden sonra önlemler alınmış sanırsam. Bizden bir farkları yok yani 🙂

 5. mehmetuygur01

  günde 6 saatten fazla uyumicaksınız.
  günde 6 saatten fazla dolaşmicaksınız
  günde 6 saatten fazla cep telefonu kullanmıcaksinız
  günde 6 saatten fazla konuşmakta yasak
  soruyorum su yorumları yapan ve bu yasagı destekliyoruz die buraya koyan arkadalşar
  bu benim yazdıım yasaklar nasıl begendinizmi
  bu yasaklar hosunuza gidermiydi

  sen kimsinki gelip te benim en doğal hakkım olan kendi bilgisayarımdan kendi evimden
  parasını verip kullandığım internetimden,
  6 saatte fazla oyun oynamamı yasaklican

  yok efendim hastalıkmış yok yaaaaaav

  belkide hastalık deil dir
  bi düşünün bakalım oyunun icinde cocular kendilerin,i karakterlerin yerine koyuyo da oynuyo ya hani,
  hani orda daha özgür ya,
  belkide ondan başından kalkamıyodur
  yasak yok ya hani orda 😀

  ben ezelden beri hür yaşadım hür yaşarım
  hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım
  devamını biliyonuzdur heralde:)

  bırakın milletin hayatına karışmayı kendinize bakın

  haa o çocuk o 6 saatte senin hayatına müdahale ediyosa hakkını ozamn ara ozaman konuş

  bide lütfen elinizi yorup yorum yapıyonuz boş konuşmayın lütfen:) düşününde konuşun yapabilirmisiniz

  • LORDTEK

   Genç kardeşim, bence hakkını güzel savunmuş.
   Olgunun bireysel olduğu durumlarda (içki ve sigara durumları gibi değil) böyle gençlerin fikirlerine daha çok önem verilmeli. Hatta olgunun toplumsal olduğu durumlardaki kadar da rahat hareket edilememeli.
   18 yaşından küçükler için ve 6 saat gibi bir süre. Yasak bana da mantıklı geliyor tabi. Buna karşın daha hassas olunmalı…

Bir cevap yazın