Güney Kore 2012 Yılında 1,000Mbps İnterneti Standart Haline Getirmek İstiyor

“Millet aya gider biz yaya” dedikleri bu olsa gerek.

İnternetGüney Kore, şu aralar ülkedeki ortalama 12 Mbps olan internet hızını 1,000 Mbps’e (1 Gbps) çıkarmayı tartışıyor. İskandinav ülkelerinin bazılarında 50 Mbps – 100 Mbps’e varan internet hızları makul fiyatlarda sunuluyor olsa da şu ana kadar dünya üzerinde 1,000 Mbps internet hızını evlere götüren bir ülke bulunmuyor.

BBC’nin haberine göre Güney Kore, bir ilki gerçekleştirip 1,000 Mbps hızda interneti tüm ülkeye yaymak istiyor. Hazırlanan raporlara göre, Güney Kore dahilindeki tüm evlere 1,000 Mbps internet hızı sunulması yaklaşık $30.63 milyar Dolara mal olacak. Bu, Güney Kore’nin eğitim için harcadığı bir yıllık paraya eşit.

Korea Telecom başkanı Lee Suk-Chae, “Bence, gelecekte büyük bir data akış seli göreceğiz. Ve, bu trafiğin altıdan sadece mobil internet ile kalkamazsınız. Aslında LTE (3GPP) teknolojisi de var ama bu da yeterli değil.  Bu durumda en iyi çözüm; telefon hatlarını iyileştirmek.” diyor.

1 Gbps internet saniyede 128 MB’lık muzzam bir bant genişliği demek. Ki, 700 MB bir veriyi 5-6 saniye, 50 GB Blu-Ray bir filmi ise 6 dakika 40 saniyede indirebilirsiniz bu internet hızında.

Tabi ki sadece Güney Kore değil, Avrupa ve ABD’leri de ülkelerinde internet hızlarının yükseltilmesi için muzzam bir çaba içerisindeler ve kısa bir süre içinde bu ülkelerde fiber optik kablolardan oluşan dev bir ağ kurulmuş olacak.

12 Yorum

 1. gtx

  Yaşasın 8 megabit sınırsız ama adil kullanım haklı internet ! (not : bağlantı hızı kullanılan santralin yoğunluğuna ve ona olan uzaklığa göre değişebilir)

 2. Mehmet Mesut Kılıç

  tt net 8mbps’e kadar olan net limitli üyesiyim

  Geçen hafta sonu online fifa 2011 oynarken netimde 15 saniye aralıklarla kesilmeler oldu ttneti arayıp arıza kaydımı yaptırıdım 1-2 gün içinde tarafıma geri dönüş yapılacağı söylendi eyvallah dedik kapattık. Aradan 3 gün geçti geri bildirim yapan yok ben aralarda netimi kontrol ediyorum baktım kopma sorunu yok dedim bir speedtest sitesinden hızımı bir kontrol edeyim. Bide baktım ne görsem hızım 0,86 mbps sabitlenmiş upload 0,38 ping 39 ms arada 150ms felan oluyor başımdan kaynar sular döküldü. Aradım sordum bu ne iş  efendim sizin hattınız 1mbps’e kadar desteklediği için hattınız bu hıza çekilmiştir. Kardeşim dedim siz nasıl bir firmasınız ben sizin 4 yılık üyenizim hiç bir faturamı aksatmadım 15 gb kota sınırımı 1 yıldır hiç geçmedim şimdiye kadar bu hızı alabiliyordumda şimdimi alamıyorum. Bana sormadan siz nasıl böyle bir uygulama yaparsınız verdim veriştirdim.  Yani benim oturduğum yer çeliktepe zaten santraller leventte ben dedim bu hızı alamazsam bu şehirde kimse bu hızı alamaz. Çıldırtırlar ya bunlar adamı 1-2 güne bana geri dönüş yapın dedim bu olayı halledemezseniz üyeliğimi iptal ettireceğim dedim.  Kadın halen papağan gibi sizin hattınız bunu destekliyor diyor bana az kaldı ağızımı bozuyordum.  Böyle bir anlayış böyle bir rezillik böyle bir uygulama şekli ben hayımda görmedim.  TT Net tek kelime ile rezaletsin…      

 3. sewok

  bulgaristanda yasayan bir TURK vatandasi olarak ulkemde internet kullanicilarinin kaziklandigini uzuntuyle gormekteyim. burada kablolu tv sirketleri var. bizim sehrimizde yani cumada 30 tlye biz 12 mbit internet kullaniyoruz. ayrica benim internet kafem var ve buradak internet hizim 24 mbit ve 70 tl oduyorum. internet kafemde ortalama aylik 2 tb download yapiliyor. bunu trde yapsam 250-300 tl oderim heralde… umarim ttnet kaziklamayi durdurur…

 4. orkun

  ya bizim internet 1mbps bile değil vınn kulanıom resmen rezalet en iyi internet korede diğolar google ye kore internet hızı yazıom internet hemen gidio abi bu ne iştir ya adamların internetini google ye yazımom internet kaldırmıo hemen yavaşlıo donuyor valla yazık bize

 5. ererer

  Ya gençler siz ne yapıcağınız internet hızını gelişmişliği teknolojiyi modernleşmeyi açın ne güzel fatmagülün suçu ne kuzeyi güneyi var izleyin onları.Boş işler bunlar…

Bir cevap yazın