Güneş Kemeri: Yolunuz Serin, Geceniz Aydınlık Olsun

Güneş başınıza geçeceğine, enerjiye dönüşse daha iyi değil mi?

Tasarımcı Tyson Steele yeni Güneş Kemeri konspetiyle ısı kirliliğini azaltırken enerji de üreterek bir taşla iki kuş vurmaya çalışmış. Güneş Kemeri kırsal yollara gölge yaratırken çatısındaki güneş panelleriyle de elektrik enerjisi üretiyor.

Güneş Kemeri - 4

Güneş Kemeri - Güneşlik mi? Yarı yarıya...

Bütün yolları bu kemerlerle kaplamanın çok pahalı olacağı kesin. Dahası sürekli beton ayaklı kemerler altında yolculuk etmek de özellikle kırsal kesimlerde sizi doğanın eşsiz manzarasından yoksun bırakacaktır.

Güneş Kemeri - 3

Güneş Kemeri - Geceleri de aydınlık

Ancak sıcaklığın sorun olduğu, yoğun güneş alan yolların bu kemerlerle kaplanması elektrik üretimine çok katkıda bulunabilir ve cayır cayır güneş altında araç kullanmak zorunda da kalmazsınız. 6 m. açıklık, 1 m. en ve 25 cm. kalınlığa sahip prefabrike üniteleriyle Güneş Kemeri şimdiden yolları kaplamaya hazır.

Güneş Kemeri - 2

Güneş Kemeri - Işık kemeri mi demeliyiz?

Güneş Kemeri - 1

Güneş Kemeri - Prefabrike üniteler

Steele bu kemerlerin yakın yerleşim yerlerine elektrik sağlayebileceğini de düşünmüş. Bu bile tek başına önemli bir kazanç. Yollarda seyahatin daha serin olmasıyla gelecek rahatlık ve taşıt klimalarından edilecek yakıt tasarrufu da işin cabası. Güneşli çöllerin ortasındaki yerleşimlerin yerel yönetimlerine şimdiden çağrıda bulunuyoruz. Bakalım Tyson’ın bu konsept tasarımını yollarda göreceğimiz günler gelecek mi?

Tasarımcı: Tyson Steele

Bir cevap yazın