Güneş Işığından Elektrik Üretebilen Pencere

Gelecekte, pencereler güneş ışığını evimize davet etmekten fazlasına yarayacak.

Elektrik üretmek için pek çok yöntem olsa da, bu yöntemlerin bir çoğu doğanın ciddi bir şekilde kirlenmesine neden olur. Rüzgar ve Güneş gibi yenilebilir enerjilerden elektrik elde etmek ise oldukça çevrecidir ve doğada çok az tahribat yaratırlar. Ne yazık ki, bu iki yöntem de bugünkü teknolojilerle pek verimli değildir. Fakat yenilenebilir enerjilerin verimliliğini attırmak ve kullanım alanlarını genişletmek konusunda yapılan çalışmalar ile gelecek çok daha farklı şekillenebilir.

Mesela; 2008 Çin Olimpiyatları için tasarlanan akıllı kapalı yüzme havuzu, güneş enerjisini havuz suyunu ısıtmak için yönlendiriyordu. Aynı şekilde Dubai’de yeni inşa edilen ikiz gökdelenlerin ortasına yerleştirilen bir rüzgar paneli, gökdelenin ihtiyaç duyduğu elektriğin önemli bir kısmını karşılayacak şekilde geliştirildi.

Güneş Işığını Emen Pencere

Yukarıda bahsettiğim yöntemler dev projelerin bir parçası olabilir, ama yakın bir gelecekte güneş enerjisini birçok evde görebiliriz. Hayır, sadece su ısıtmak için değil. Yeni geliştirilen transparan güneş panelleri sayesinde evimizin pencereleri arasına yerleştirilen güneş panelleri ile her ev kendi elektriğinin bir kısmını üretebilecek.

Üstelik geliştirilen yöntem hiç de zahmetli değil. Sadece camın üzerini güneş paneli ile örtmemiz yetiyor. Amerika Birleşik Devleti Enerji Departmanı’na bağlı iki laboratuar tarafından ortaklaşa geliştirilen bu teknoloji transparan ve esnek güneş panellerinin önünü açacak gibi gözüküyor. Fakat bu teknoloji henüz son kullanıcı için hazır değil.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

3 Yorum

  1. crixallis31

    Bu camların tasarımı geliştirilirse iyi iş yapar heryerde enerjinin büyük bölümü iklimlendirme için harcanıyor deniyor.Malum camlarda evlerde duvarlardan fazla ısının fire verdiği kısım.Günümüzde camlara fazladan materyal katarak ısı giriş çıkışı kısmen kotrol altına alınabiliyor bu özelliğe birde elektirk sağlama eklenir ve yaygınlaştırılırsa bu teknoloji değme keyfime.Hele ki gökdelen tarzı binalar sırf camdan oluştuğunu düşünürsek fazla elektiriği yanındaki konutlara bile satarsalar hiç şaşırmam teknoloj böyle ucuz(şimdilik ucuz ve ulaşılabilir değil ama ilerde bunun değişeceğini umuyorum) ve temiz bir şekilde bize enerji sağlamaya devam edecek yenilikler bulunması dileğiyle…

Bir cevap yazın