Güneş Enerjisi ve Güneş Panelleri

Elektriksel Değerler

Güneş (PV-PhotoVoltaic, Fotovoltaik) panelleri, güneş enerjisini doğrudan DC elektrik enerjisine çeviren güneş pili hücrelerinin (solar cells) seri ve paralel bağlanması ile oluşturulmuş güç sistemleridir. Güneş pili hücreleri, verimleri %3-%31 arasında değişen yarı iletken elemanlardır. Güneş pillerinden elde edilen verim uygulanan teknolojiye, ışık spektrumuna, sıcaklığa, tasarıma ve hücrede kullanılan malzemeye bağlıdır. Güneş pili hücreleri kendi aralarında bağlanarak güneş modüllerini (solar modules), modüller kendi aralarında bağlanarak güneş panellerini (solar panels) ve paneller kendi aralarında bağlanarak çok yüksek güçlerdeki güneş dizinlerini (solar array) oluşturur.

Güneş paneli

Güneş paneli

Tek bir güneş pili hücresinin tipik gerilim ve akım değeri sırasıyla 0.6V ve 7A civarındadır. Fazla sapmasa da bu değerler üreticiye ve kullanılan yarı iletken malzemeye bağlı değişebilmektedir. Güneş pilleri, miliWatt(mW) güç seviyelerinden (örn. hesap makineleri, kol saatleri) MegaWatt(MW) (örn. güneş parkları) güç seviyelerine kadar geniş güç aralığında uygulama alanı bulabilmiştir. Güneş pilleri birbirleriyle seri ve paralel bağlanarak uygulamanın ihtiyacı olan gerilim ve akım değerleri karşılanır. Güneş panelinin terminal gerilimi, güneş pilleri seri bağlanarak; güneş panelinden çekilecek akım ise güneş pilleri paralel bağlanarak artırılabilir. Güneş panelleri, üreticileri tarafından üretim aşamasında seri/paralel bağlandığı belli standart güçlerdeki paneller olarak satılır.

Güneş pillerinin ve pillerin oluşturduğu güneş panellerinin Standart Test Koşullarında (STC) elektriksel karakteristiklerini belirleyen ve teknik değer tablolarında yer alan temel büyüklükler güneş pilinden/panelinden çekilebilecek maksimum güç (Pm), açık devre gerilimi (Voc), kısa devre akımı (Isc),  maksimum güç gerilimi (Vmp) ve maksimum güç akımı (Imp)’dır. Örneğin Japon Kyocera firmasının KD205GH-2P model multicrystal güneş modülüne ilişkin bu değerler Pm =205W, Voc=33.2V, Isc=8.36A, Vmp=26.6V, Imp=7.71A şeklindedir.

5 Yorum

 1. Mehmett

  Ancak bu kadar tesadüf olabilirdi.Tam da otururken aklıma güneş paneli geldi ve nasıl çalıştığını araştırmak için internette aramaya başladım ve karşıma direk wikipedi çıktı.wikipedia daki Türkçe makalenin yetersizliğinden yakınırken Tom’s Hardware nin RSS bağlantısını karıştırırken tesadüfen bu başlığı gördüm.
  Verdiği bilgilerden dolayı Sayın Dr. Vehbi BÖLAT Hocama ve buna aracı olduğu için Tom’s Hardware Türkiye’ye sonsuz teşekkürler.
  Türkçe olarak daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorum fakat bu konuda Türkçe olarak fazla bir kaynak bulabilmiş değilim.Acaba bu konuyu detaylı olarak anlatan Türkçe kaynak nerede bulabilirm?

 2. hasan uçar

  adam gibi yatırım yapsalardı paneller verımlı hale gelirdi ama kımse ugrasmıyor dusunsenıze akp ne yapar yüzde 80 zam yaptı bütce acılınca o para bu panellerle yarı bile kesılse ekonımı çöker ama nasılsa baska vergı gelır telefondan alınan 1.2 lira haraç gibi

 3. O.Nuri BOZKURT

  FOTOVOLTAİK VE DİĞER GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ AÇIK HAVADA PEK ÇOK KİRLETİCİ ETKİYE MARUZ KALMAKTADIR. BUNLAR :

  1. MUSLUK SUYU VE YANLIŞ TEMİZLEME SONUCU OLUŞAN KİREÇ VE İZLERİ
  2. BİTİŞİK AĞAÇLARIN YAPRAKLARI VE İĞNELERİ
  3. KOMŞU AĞAÇLARIN YAPRAK BİTLERİ
  4. AĞAÇLARIN VE BİTKİLERİN ORGANİK SALGILARI – REÇİNELERİ
  5. POLEN VE ÇİÇEK TOZLARI
  6. OTLARIN VE AĞAÇLARIN TOHUMLARI
  7. ENDÜSTRİYEL HAVA KİRLİLİĞİ – KURUM VE İS
  8. ISITMA-SOĞUTMA VE İKLİMLENDİRME SONUCU ÇIKAN İS VE KURUM
  9. STABİLİZE YOLLARIN TOZU VE EGZOS GAZI
  10. DEMİRYOLU HATLARI
  11. TARIMSAL İLAÇLAMA TOZLARI
  12. YOSUNLAR VE BİTKİLER
  13. BÖCEK VE KALINTILARI
  14. KUŞ PİSLİKLERİ( TÜRKİYE KUŞ GÖÇ YOLLARI ÜZERİNDE )
  15. SAHİL BÖLGELERDE TUZ KRİSTALLERİ
  16. UYGUN OLMAYAN EKİPMAN VE YANLIŞ TEMİZLEME SONUCU PANELLERDE KIRILMA-ÇATLAMA VE KOROZYONA UĞRAMA.

Bir Cevap Yazın

css.php