Güneş Enerjisi ve Güneş Panelleri

Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olarak Güneş

Yenilenebilir enerji kaynağı, tükenmeyen, kendini tekrar kullanıma hazır hale getiren enerji kaynağı demektir. Rüzgâr enerjisi, biokütle enerjisi, jeotermal enerji, güneş enerjisi gibi enerji türleri yenilenebilir enerji türleridir. Almanya, İspanya, Japonya gibi gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde edilmektedir. Kamu bilinci ve devlet teşviki sonucu ve/veya sosyal sorumluluk projeleri kapsamında güneş panelleri anılan bu ülkelerde yaygın şekilde kullanılmaktadır.  Bu konu ülkemizde maalesef gecikerek son yıllarda ciddi şekilde gündeme gelmiş ve gitgide önem kazanmaya başlamıştır. Geç de olsa bu yönde atılan adımlar güneş zengini ülkemiz adına sevindirici gelişmelerdir.

Güneş Panelleri

Güneş Panelleri

Güneş enerjisinin ülkemiz gündeminden düşmemesi için öncelikle bireysel kullanıcının veya şebekeye satmak üzere güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretecek olan yatırımcının bu yolla elektrik enerjisi üretmenin yararlarına inanması gerekmektedir. Güneş panelleri yardımıyla elektrik enerjisi üretiminin aşağıda sıralanan nedenlerden dolayı cazip olduğu söylenebilir. Şu anda mevcut teknolojilerle üretilen ve ürettiği çıkış gücü başına üretim maliyeti hala yüksek olan güneş panelleri, artan talep ve beraberinde gelen üretim artışı ile ucuzlayacak ve aşağıda sıralanan avantajları sağladığı için diğer yenilenebilir enerji çözümlerine karşı güçlü bir alternatif oluşturacaktır.

 1. Güneş panellerinin enerji kaynağı, sınırsız ve bedava olan güneştir. Her sabah bu enerji kaynağı, kullanılmak üzere yeniden doğar.
 2. Güneş pilleri alüminyum koruyucu muhafazalar içinde yer alır. Güneş panelleri hareket etmeyecek, rüzgar ve kar yüküne dayanacak şekilde monte edilir; hareket ederek aşınan, yıpranan parçalara sahip değildir. Bu durumun tek istisnası kullanılması durumunda, sistemde yer alan güneş izleyicisidir.
 3. Güneş panelleri teorik olarak sonsuz kullanım ömrüne sahiptir. Pratikte ise üreticiler yaklaşık 25 yıl kullanım garantisi vermektedir.
 4. Güneşten elektrik enerjisi elde edilirken doğal çevreye zarar verilmez. Fosil yakıtların kullanıldığı geleneksel durumda olduğu gibi atmosfere CO2 salınmaz. Dünyanın ekolojik dengesi enerji üretimi sırasında korunur.
 5. Güneş panellerinin bakımı çevre koşullarına bağlıdır. Normal işletme koşullarında bakım ihtiyacı sıfırdır. Gerekebilecek tek bakım bağlantıların sıkılaştırılması ve panel koruyucu camının temizlenmesidir.
 6. Güneş panelleri deprem, su baskını, yıldırım gibi doğal afetlerden diğer enerji santrallarına kıyasla daha az etkilenir. Bu doğa olaylarından sonra tekrar işletmeye alınmaları kolay ve maliyeti daha düşüktür.
 7. Güneş panellerinin, sahip oldukları sınırlı akım kapasiteleri nedeniyle kısa devre olmaları ve elektriksel olarak zarar görmeleri mümkün değildir. Güneş panelinden, panel kısa devre olsa dahi çekilecek akım sınırlıdır ve bu akım güneş paneline zarar vermez.
 8. Benzer elektriksel karakteristiklere sahip güneş panelleri, güç ihtiyacı artıkça seri, paralel veya hem seri hem de paralel bağlanarak artan güç talebini kolaylıkla karşılayabilir.  
 9. Kablo tesisat masrafı fotovoltaik güç sistemlerinde çok düşüktür. Bireysel kullanımda güneş panelleri elektrik enerjisinin tüketileceği yere kurulacağı için kullanılacak kablonun uzunluğu daha az olacaktır.
 10. Elektrik enerjisi üretirken bir operatöre veya teknik elemana gerek duyulmaz. İşletme gideri neredeyse sıfırdır. Ancak çalışma parametreleri, istendiği takdirde, örneğin bir bina otomasyon sistemini izleyen monitörden takip edilebilir.

Bu avantajlar çok cazip görünmekle birlikte, yukarda da belirtildiği üzere Wp (Watt-peak) başına yüksek olan panel fiyatları fotovoltaik sistemlerin yaygın kullanımının önündeki en büyük engeldir. Ancak yaygın kullanım panel fiyatlarını istenilen seviyelere indirebilir. Talep artışı ise kullanımı özendirecek, teşvik edecek yasal düzenlemeler ve güneş panelleri ile üretilen elektrik enerjisinin uygun fiyattan satın alınması ile mümkündür.

5 Yorum

 1. Mehmett

  Ancak bu kadar tesadüf olabilirdi.Tam da otururken aklıma güneş paneli geldi ve nasıl çalıştığını araştırmak için internette aramaya başladım ve karşıma direk wikipedi çıktı.wikipedia daki Türkçe makalenin yetersizliğinden yakınırken Tom’s Hardware nin RSS bağlantısını karıştırırken tesadüfen bu başlığı gördüm.
  Verdiği bilgilerden dolayı Sayın Dr. Vehbi BÖLAT Hocama ve buna aracı olduğu için Tom’s Hardware Türkiye’ye sonsuz teşekkürler.
  Türkçe olarak daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorum fakat bu konuda Türkçe olarak fazla bir kaynak bulabilmiş değilim.Acaba bu konuyu detaylı olarak anlatan Türkçe kaynak nerede bulabilirm?

 2. hasan uçar

  adam gibi yatırım yapsalardı paneller verımlı hale gelirdi ama kımse ugrasmıyor dusunsenıze akp ne yapar yüzde 80 zam yaptı bütce acılınca o para bu panellerle yarı bile kesılse ekonımı çöker ama nasılsa baska vergı gelır telefondan alınan 1.2 lira haraç gibi

 3. O.Nuri BOZKURT

  FOTOVOLTAİK VE DİĞER GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ AÇIK HAVADA PEK ÇOK KİRLETİCİ ETKİYE MARUZ KALMAKTADIR. BUNLAR :

  1. MUSLUK SUYU VE YANLIŞ TEMİZLEME SONUCU OLUŞAN KİREÇ VE İZLERİ
  2. BİTİŞİK AĞAÇLARIN YAPRAKLARI VE İĞNELERİ
  3. KOMŞU AĞAÇLARIN YAPRAK BİTLERİ
  4. AĞAÇLARIN VE BİTKİLERİN ORGANİK SALGILARI – REÇİNELERİ
  5. POLEN VE ÇİÇEK TOZLARI
  6. OTLARIN VE AĞAÇLARIN TOHUMLARI
  7. ENDÜSTRİYEL HAVA KİRLİLİĞİ – KURUM VE İS
  8. ISITMA-SOĞUTMA VE İKLİMLENDİRME SONUCU ÇIKAN İS VE KURUM
  9. STABİLİZE YOLLARIN TOZU VE EGZOS GAZI
  10. DEMİRYOLU HATLARI
  11. TARIMSAL İLAÇLAMA TOZLARI
  12. YOSUNLAR VE BİTKİLER
  13. BÖCEK VE KALINTILARI
  14. KUŞ PİSLİKLERİ( TÜRKİYE KUŞ GÖÇ YOLLARI ÜZERİNDE )
  15. SAHİL BÖLGELERDE TUZ KRİSTALLERİ
  16. UYGUN OLMAYAN EKİPMAN VE YANLIŞ TEMİZLEME SONUCU PANELLERDE KIRILMA-ÇATLAMA VE KOROZYONA UĞRAMA.

Bir cevap yazın