Güneş Enerjisi ve Güneş Panelleri

Yrd. Doç. Dr. Vehbi BÖLAT

Yrd. Doç. Dr. Vehbi BÖLAT

Yazar Hakkında:  Dr. Vehbi BÖLAT Güç Elektroniği ve Uygulamaları alanında 20 yılı aşkın süre çalışmıştır. Uzmanlık ve sektörel ilgi alanları olan Kesintisiz Güç Kaynakları, Motor Kontrol Sistemleri ve Fotovoltaik Sistemler üzerine eğitim seminerleri ve danışmanlık hizmetleri sunmuştur. Makale hakkındaki görüş, öneri ve yorumlarınız için kendisine vbolat@gmail.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Solar enerji, güneş enerjisi, solar panel, güneş paneli, güneş pili, fotovoltaik gibi kavramlar son zamanlarda sık sık sektör dergilerinde, internet sitelerinde kendine yer bulmaya başladı. Peki, nedir bu solar enerji? Yakın geçmişe kadar neden gündemde değildi? Bu yazıda temel olarak güneş enerjisi ile elektrik enerjisi üretmenin yararlarından, güneş pillerinin ve güneş panellerinin yapısından, uygulama alanlarından ve güneş panelleri kullanıldığında dikkat edilmesi gereken hususlardan kısaca bahsedilecektir.

Güneş Panelleri

Güneş Panelleri

Teknolojik gelişmeler, tüketime yönelik artan talep ve işletmelerin üretim kapasitelerini artırması elektrik enerjisine olan bağımlılığı ve elektrik enerji tüketimini artırmıştır. Elektrik enerjisi üretiminde ham madde girdisi olarak kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlar kullanılır. Yapılan araştırmalar bu yakıt rezervlerinin hızla tükenmekte olduğunu ve yaklaşık 40 sene içinde tümüyle biteceğini öngörmektedir. O nedenle bu yakıt türleri kullanılarak üretilen elektrik enerjisinin maliyeti dünya ölçeğinde gün geçtikçe artmaktadır. Gelecekteki elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak farklı enerji kaynağı türlerinin kullanılabilirliğini saptamak amacıyla son 10 yıldır yenilenebilir enerji (renewable energy) türleri üzerine oldukça yoğun araştırma/geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etme yöntemleri ve uygulamaları bu araştırmalar içinde en çok yer tutanlardan biridir.

5 Yorum

 1. Mehmett

  Ancak bu kadar tesadüf olabilirdi.Tam da otururken aklıma güneş paneli geldi ve nasıl çalıştığını araştırmak için internette aramaya başladım ve karşıma direk wikipedi çıktı.wikipedia daki Türkçe makalenin yetersizliğinden yakınırken Tom’s Hardware nin RSS bağlantısını karıştırırken tesadüfen bu başlığı gördüm.
  Verdiği bilgilerden dolayı Sayın Dr. Vehbi BÖLAT Hocama ve buna aracı olduğu için Tom’s Hardware Türkiye’ye sonsuz teşekkürler.
  Türkçe olarak daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorum fakat bu konuda Türkçe olarak fazla bir kaynak bulabilmiş değilim.Acaba bu konuyu detaylı olarak anlatan Türkçe kaynak nerede bulabilirm?

 2. hasan uçar

  adam gibi yatırım yapsalardı paneller verımlı hale gelirdi ama kımse ugrasmıyor dusunsenıze akp ne yapar yüzde 80 zam yaptı bütce acılınca o para bu panellerle yarı bile kesılse ekonımı çöker ama nasılsa baska vergı gelır telefondan alınan 1.2 lira haraç gibi

 3. O.Nuri BOZKURT

  FOTOVOLTAİK VE DİĞER GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ AÇIK HAVADA PEK ÇOK KİRLETİCİ ETKİYE MARUZ KALMAKTADIR. BUNLAR :

  1. MUSLUK SUYU VE YANLIŞ TEMİZLEME SONUCU OLUŞAN KİREÇ VE İZLERİ
  2. BİTİŞİK AĞAÇLARIN YAPRAKLARI VE İĞNELERİ
  3. KOMŞU AĞAÇLARIN YAPRAK BİTLERİ
  4. AĞAÇLARIN VE BİTKİLERİN ORGANİK SALGILARI – REÇİNELERİ
  5. POLEN VE ÇİÇEK TOZLARI
  6. OTLARIN VE AĞAÇLARIN TOHUMLARI
  7. ENDÜSTRİYEL HAVA KİRLİLİĞİ – KURUM VE İS
  8. ISITMA-SOĞUTMA VE İKLİMLENDİRME SONUCU ÇIKAN İS VE KURUM
  9. STABİLİZE YOLLARIN TOZU VE EGZOS GAZI
  10. DEMİRYOLU HATLARI
  11. TARIMSAL İLAÇLAMA TOZLARI
  12. YOSUNLAR VE BİTKİLER
  13. BÖCEK VE KALINTILARI
  14. KUŞ PİSLİKLERİ( TÜRKİYE KUŞ GÖÇ YOLLARI ÜZERİNDE )
  15. SAHİL BÖLGELERDE TUZ KRİSTALLERİ
  16. UYGUN OLMAYAN EKİPMAN VE YANLIŞ TEMİZLEME SONUCU PANELLERDE KIRILMA-ÇATLAMA VE KOROZYONA UĞRAMA.

Bir cevap yazın