Güneş Enerjili Üç Boyutlu Çöl Yazıcısı (Video)

Modern çömlekçilik geleceğimizi şekillendirebilir.

Her geçen gün artan enerji ve hammadde darlığında bu konuya çözüm olmak isteyen icatların da ardı arkası kesilmiyor. İşte karşınızda Markus Kayser‘in geliştirdiği, kumdan üç boyutlu biçimler basabilen “Çöl Yazıcısı“.

Güneş Enerjili Üç Boyutlu Çöl Yazıcısı

Güneş enerjili üç boyutlu çöl yazıcısı, insanlık gelecekteki destanını bu yazıcılarla mı yazacak?

Çöl kumlarını koca bir Fresnel merceği kullanarak katman katman eriten ve karmaşık şekilli pişmiş heykeller yaratabilen bu aygıtın ilk başta kaba ve yararsız bir icat olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu tür kendi başına işleyen ve ek enerji kaynağı gerektirmeyen üretim teknolojilerinin insanlığı geleceğe taşımada özel bir rol üstlenebileceği belirtiliyor.

Örnek mi? Ay yüzeyindeki ince kumu elektrik üreten güneş panellerine dönüştüren ve kendisi de güneş enerjisiyle çalışan robotlar düşünün. Bu yöntemle koca bir ay üssüne yetecek elektriği üretecek panelleri, birkaç aylık kısa bir çalışmayla ay kumuna “basabilir”, hatta oluşturulacak büyük güneş tarlalarından elde ettiğimiz elektrik enerjisini, mikrodalgaya çevirerek dünyaya gönderebilir ve yeryüzünde kullanabiliriz. Aslında malzeme bilimindeki yeni gelişmeler bunun gerçekten de çok verimli bir üretim ve inşa yöntemi olabileceğinin ipuçlarını şimdiden veriyor.

Ay yüzeyinde güneş panelleri

Ay yüzeyinde güneş panelleri.

Ne dersiniz? Sizce de büyük projeler, basit icatların bir toplamı değil mi? Lafı bırakıp, modern çömlekçimizi işbaşında izleyelim bakalım.

Bir cevap yazın