Güneş Enerjili PC – Bölüm 2: Donanım

Enerji İletimi: Geleneksel A/C (120/230V) İle Mi Yoksa D/C 16V İle Mi?

Bir bilgisayara güneş enerjisini iletmek söz konusu olduğu zaman, giriş gerilimi seviyeleri ve kullanılan güç kaynağının tipi çok önemli bir role sahiptir. Sıradan bir güneş enerjisi birimi yaklaşık 16 V DC (doğru akım) gerilim üretir.

Bu sistem için kullandığımız güneş panellerin birine ait bir tanımlama etiketi.

Bu sistem için kullandığımız güneş panellerin birine ait bir tanımlama etiketi.

Güneş enerjili bilgisayarımıza panellerden elektrik aktarmak için iki yolumuz var. Her iki yaklaşımın da kendine göre artıları veya eksileri mevcut.

Standart (Alternatif) Giriş Gerilimi: Gereğinden Fazla Güç, İsraf Demektir

Eğer bilgisayara geleneksel AC (alternative current – alternatif akım) gerilim – standart şebeke gerilimi- vermeyi planlıyorsanız, birçok güç cimrisi bileşen kullanabilirsiniz. Bunu gerçeklemek amacıyla, güneş panellerinden gelen 16 V DC (Direct current – doğru akım) gerilimi bir inverter (tersleyici) yardımıyla 230 V alternatif şebeke gerilimine dönüştürmelisiniz. Böylece bilgisayarınız için herhangi bir güç kaynağını (PSU) gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bilgisayara AC gerilim iletmek için bir invertere (tersleyici - DC gerilimi AC gerilime dönüştürür ve daha sonra içindeki trafo yardımıyla şebeke gerilimi seviyesine ulaştırır) ihtiyacınız var.

Bilgisayara AC gerilim iletmek için bir invertere (tersleyici – DC gerilimi AC gerilime dönüştürür ve daha sonra içindeki trafo yardımıyla şebeke gerilimi seviyesine ulaştırır) ihtiyacınız var.

Üstteki şekilden de görebileceğiniz gibi ilk önce panelden gelen DC gerilimi AC gerilime dönüştürüp, sonra PSU yardımıyla AC gerilimi tekrardan DC gerilime dönüştürmek pek mantıklı gibi görünmüyor. Üstelik gerilim dönüşümleri sebebiyle kaybedilen güç miktarı neredeyse %25’e erişiyor.

16V DC Giriş Gerilimi Özel Bir Güç Kaynağına İhtiyaç Duyar

Doğru akımı kullanmak ve güneş panellerinden gelen 16 V DC çıkışı doğrudan bilgisayara aktarmak çok daha verimli bir yoldur ancak bu sefer de özel bir güç kaynağına ihtiyacımız vardır.

16 V DC giriş gerilimini PC'ye iletirken transformatör gereklidir.

16 V DC giriş gerilimini PC’ye iletirken transformatör gereklidir.

Güneş panellerinden gelen gerilimi doğrudan bilgisayara aktarmadan önce sadece bir transformatör gereklidir. Bu trafo aktarım sırasında kaybedilen enerjiyi en aza indirir. Bunun temeline inecek olursak düşük gerilim seviyesi, iletkenin direnci sebebiyle iletim hatlarında büyük gerilim düşümlerine sebebiyet verir. Yani iletilen gerilim ne kadar yüksek olursa, hatlarda kaybedilen güç miktarı da bir o kadar düşük olur. Bundan korunmanın bir ikinci yolu da kullanılacak kablo kesitini arttırmaktır ancak bunun pek de ucuz bir çözüm yolu olduğunu söyleyemeyiz. Aslında bir trafo yardımıyla bu kayıpların üstesinden gelebileceğimizi biliyorduk fakat yine de 16 V DC’yi doğrudan kullanmaya karar verdik. Bilgisayara enerjiyi nasıl ilettiğimiz, gerekli elemanları nerelere yerleştirdiğimiz, hangi güneş panellerini ve depolama pillerini seçtiğimiz hakkındaki bilgiler bu yazı dizimizin üçüncü bölümünde yer alacak.

Bir cevap yazın