Güneş Enerjili PC – Bölüm 2: Donanım

Güneş Enerjili PC - Bölüm 2: Donanım

Bu yazı dizisinin ilk bölümünde güneş enerjisinin toplanıp elektrik enerjisine dönüştürülmesine izin veren teknolojilerden bahsetmiştik. Şu anda okuyor olduğunuz ikinci yazımızda ise böyle bir bilgisayarın içinde yer alabilecek cinsten parçaları, bizim en düşük güç tüketimi kıstaslarımıza uyup uymayacakları konusunda inceleyeceğiz. Daha önce yapmış olduğumuz tüm bu inceleme ve deneyler sonucunda, Münih’teki deney laboratuarlarımız güç tüketimi alanında bir dünya rekoruna imza atan bir masaüstü bilgisayar yaratmış oldu. Yazı dizimizin üçüncü ve son bölümlerinde güneş enerjisi toplama ve depolama sistemlerinden adım adım bahsetmeye devam edeceğiz. Böylece bu meseleye ilgi duyan okuyucularımız kendi güneş enerjili bilgisayarlarını oluşturabilecekleri detaylı bir rehbere sahip olmuş olacaklar.

61 Watt’lık güneş enerjili bilgisayarımız, monitör de dahil olmak üzere, tamamen masaüstü bilgisayar bileşenlerinden oluşmakta. Elbette, toplamda sadece 16 ila 20 Volt harcayan pilli ve monitörlü bir dizüstü bilgisayar da kullanabilirdik fakat biz Tom’s Hardware editörleri kolaya kaçmak için değil, aklınıza gelebilecek en karmaşık teknik uygulamaları yapmak için seçildik. Hedefimiz neyin mümkün olup, neyin olmadığını görmek ve insanlara bir bilgisayarın başka hiçbir güç bağlantısına gerek olmadan nasıl sadece güneş enerjisiyle çalışabileceğini göstermekti. Diğer taraftan, güneş enerjisi PC’nin istenilen yere taşınabilmesini de sağlıyor çünkü güneş ışığı dünyanın her yerine belirli saatler arasında ulaşıyor.

Yalnız kimsenin burada göstereceğimiz işlemleri “taşınabilirlik” uğruna yapacağını düşünmüyoruz çünkü sistemin toplam ağırlığı hakikaten fazla ve güneş panellerinin taşınmaya elverişli olduklarını söyleyemeyiz. Bu projeye şimdilik sadece bir deney çalışması ve diğer deney sistemleri için bir köşe taşı olarak bakmanız en iyisi olacaktır. Tom’s Hardware ekibi olarak gerçekleştirdiğimiz bu önemli deneyi, sizleri yalnız büyüleyici teknolojilerle tanıştırmak için değil, aynı zamanda buradaki aşamaları adım adım takip edebilmenizi sağlamak amacıyla size bölüm bölüm sunacağız. Aslında böyle bir sistem, uzaktan kontrol edilen dağ kabinlerinde veya bir avcı kulübesinde kullanılmak üzere pekâlâ düşünülebilir.

Bir cevap yazın