Güncellendi: Microsoft, sorun çıkaran IE açığını yamayacak

Microsoft, geçtiğimiz günlerde Google’la Çin Hükümeti’nin arasını açan saldırılara neden olan ve Almanya, Fransa gibi devletlerin Internet Explorer kullanmayın uyarısıyla sonuçlanan önemli güvenlik açığı için yarın yama yayınlayacağını açıkladı.

Söz konusu açık ilk olarak Google’ın Çin’den çekilebiliriz açıklamasıyla gündeme geldi. Google, Çin kaynaklı saldırıların kullanıcı gizliliğini yok ettiğini bunun da şirketlerine zarar verebileceği gerekçesiyle Çin’deki işlemlerini durdurmayı düşünebilecekleri açıklamasını yapmıştı. Bu saldırıların altında Internet Explorer’ların tüm sürümlerinde geçerli olan önemli bir açık olduğu kısa sürede anlaşılmış ve Microsoft tarafından bu durum kabul edilmişti.

Hızlı bir önlem olarak Microsoft tüm kullanıcılarına IE 6 ve 7 yerine IE 8 kullanmalarını tavsiye etmiş ve güvenlik açığını kapatan yama üzerinde çalışıldığını duyurmuştu. Microsoft’un güvenlik bölümü yöneticisi Jerry Bryant söz konusu yamanın yarın çıkarılacağını, Windows XP, Server 2003, Vista, Server 2008 ve Windows 7 üzerinde IE 6, 7 veya 8 tarayıcılarından birisini kullananların yamayı acilen yüklemelerini tavsiye ettiklerini belirtti.

 

Güncelleme: Microsoft yukarıda sözü edilen güncellemeyi yayınladı. Windows Update’i çalıştırarak veya bu sayfadan sizin için uygun sürümü indirerek bu önemli açığı kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın