Güncellendi: Intel Core i7: Süper Hızlı Ancak Hızaşırtma Engelli

Bu yazı yayınlandığında Bert Toepelt’in elinde sadece Intel’in sağladığı platform vardı. Yazı yayınlandıktan sonra merkez sitemiz X58 yongasetli diğer anakartlarla yeni işlemci üzerinden biraz daha zaman harcamışlar ve yazıya bazı eklentilerin yapılmasının iyi olacağını düşünmüşler. Bu eklemeleri yazının içinde kalın yazılmış veya belirtilmiş olarak bulabilirsiniz.

Hyper-Threading İle Sekiz Çekirdek

Core 2’nin pazarda kendine sağlam bir yer edindiği bu günlerde tamamen yeni bir mimari hayatımıza giriyor. Pentium 4 / Pentium D modellerinden Core 2’ye geçerken kullanıcılar eski anakartlarını kullanabildiler çünkü işlemciler arasında yuva uyumluluğu vardı. Ancak Intel’in yeni nesil işlemcileri tamamen yeni bir ekosisteme gerek duyuyorlar. Bu dönüşüm Intel için bir kilometre taşı olarak gösterilebilir.

Kısaca söylemek gerekirse: Intel Core 2’nin yerine geçecek ve daha yüksek başarımı daha verimli şekilde sunacak olan yeni nesil işlemcilerini sunuyor Core i7. Yaptığımız denemelerde aynı saat hızında Core i7’nin Core 2’ye göre %25 daha hızlı olduğunu gördük. Bütün standart modeller hızaşırtma kilidine sahip olsalar da anakartların büyük çoğunluğu bu kısıtlamayı aşacak yöntemlere sahip olacaklar. Intel bu kısıtlamaları sıcaklığa özellikle duyarlı dizüstü, sunucu ve diğer ortamlar için kullanmayı düşünüyor. Intel yeni nesil işlemcileriyle birlikte Hyper-Threading’i yeniden masaüstü işlemcilerinde kullanırken özellikle çoklu-işparçası destekleyen uygulamalarda ciddi başarım artışları vaat ediyor. Ancak iş güç tüketimine geldiğinde Nehalem’in pek fazla bir şey sunduğunu söyleyemeyiz.

Güncellendi: Intel Core i7: Süper Hızlı Ancak Hızaşırtma Engelli

Aynı anda Soket 1366, X58 yongaseti ve üç kanal DDR3 arayüzünü hayatımıza sokarak Intel bir kez daha başarım çıtasını yükseklere çıkartıyor. En son böylesi bir başarım artışını Intel, Pentium 4 / Pentium D modellerinden Core 2 mimarisine geçtiğinde yaşamıştık. Yeni tümleşik bellek arayüzü yüksek aktarım hızları sunuyor ve AMD’nin masaüstleri için bir süredir kullandığı çözümü geride bırakıyor.

Core i7, Intel’in en önemli rakibi AMD’nin yarışta biraz daha geriye düşmesine neden olacak. Kabaca söylemek gerekirse Intel’in en güçlü Core i7 modeliyle baş edebilmek için AMD’nin iki buçuk Phenom X4 işlemcisi gerekiyor.

Soket 1366

1366 iğneli Core i7

1366 iğneli Core i7

Bellek denetleyicisinin işlemciye dahil edilmesinin bir sonucu olarak Intel Core i7 bellek birimlerine veri bağlantılarını doğrudan kuruyor. Diğer bağlantılarsa Intel’in FSB (Front Side Bus) arayüzünü QuickPath Interconnect (QPI) arayüzüyle değiştirmesi sonucu işlemciye ekleniyor. Sonuç olarak Intel 775 olan iğne sayısını 1366’ya çıkarmak zorunda kalmış ki bu da LGA 1366 olarak isimlendirilen yeni bir yuva yapısı demek. Ancak sabitleme mekanizması yine aynı yöntemle çalışıyor. Bir çerçeve işlemciyi kaplıyor ve yuvaya doğru itiyor, küçük bir kol yardımıyla yerine kilitleniyor. Normal olarak yeni tasarım Soket 775’e göre daha fazla yer kaplıyor ve iğnelerin dizilişi farklı.

Yeni Soket 1366 yapısının bir eksisi var: Soğutucu sabitleme delikleri arasındaki uzaklık artırılmak zorunda kalınmış. Yani Nehalem’e geçmek için daha geniş bir soğutucuya ve yeni soğutucu sabitleme aparatına ihtiyacınız var. Ancak işlemcinin kutulu sürümlerinde uygun bir soğutucu kutudan çıkıyor.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

Bir cevap yazın