Güncellendi: GeForce GTX 380 ve GTX 360’in İlk Başarım Değerleri Burada

Nvidia’nın şu Fermi kod adlı yeni nesil DirectX 11 ekran kartlarını daha iki ay daha sahalarda göremeyeceğiz. Ayrıca  AMD/ATI’nin Radeon HD 5800 ve 5900 ekran kartları bir aydan fazla bir süredir piyasada ve oyuncular arasında epey beğeni topladılar. Kırmızı takımın üretimi piyasayı doyurmaya yetmese de, Nvidia’nın elinde üst düzey ürün kalmaması sebebiyle şu an yeterli rekabet gücü yok. Önümüzdeki iki ay bu durum böyle sürüp gidecekmiş gibi görüyor ancak Nvidia sadık müşterilerinin ilgisini canlı tutmak için Fermi ile ilgili heyecan verici bilgiler vermeye devam ediyor.

Fermi ya da GF100 grafik işlemcisi GTX 380 ve GTX 360 ekran kartları olarak vücut bulacak. Bu kartların ilk başarım sonuçları Guru3D editörleri sayesinde ortaya çıkarıldı. Bu sonuçlar Nvidia’nın bir sunumundan sızdırılmışa benziyor. Yeni kartlar Far Cry 2, Resident Evil 5 ve STALKER Clear Sky oyunları üzerinde denenmiş ve rakamalar son derece çarpıcı: HD 5870 ayarında olmasını beklediğimiz GTX 360 neredeyse çift grafik işlemcili HD 5970 kadar hızlı, hatta Far Cry 2’de daha hızlı. Gerçi üretici firmanın kendi sunumu olduğu için biraz şüpheyle bakıyoruz ancak eğer durum gerçekten böyleyse bu kartları beklemeye değer.

Ç.N: Guru3d’den yapılan açıklamada bu sonuçların düzmece olabileceği ifade ediliyor. Zira GTX 360 ve GTX 380’in tahmini donanımsal özelliklerini aşan sonuçlar olduğu yönünde şüpheleniyorduk. Yinede kesin doğru veya yanlış diyemioyruz. Şimdilik Nvidia’nın bu konuda açıklama yapmasını beklemeliyiz.

Ç.N.2: Nordichardware Nvidia’ya bu meseleyi sormuş. Normalde Fermi ile ilgili soruları yanıtsız bırakan şirket, bu grafiklerin kesinlikle sahte olduklarını ve eski bir Nvidia sunumundan derlendiklerini söyledi.

GeForce GTX 380 ve 360 Nvidia Sunum Deney

GeForce GTX 380 ve 360 Nvidia Sunum Deney

GeForce GTX 380 ve 360 Nvidia Sunum Deney

15 Yorum

  • Hamdi Kellecioğlu

   Evet, büyük ihtimalle bu resimler sahte. Ancak haberin kaynağı Guru3D de yaptığı açıklamada kesin olarak sahte dememiş. Ufak da olsa birisinin Nvidia’nın kendi içinde yaptığı testi sızdırmış olma ihtimali var.

   Yani bu Nvidia GTX 380 pilavı daha çok su kaldırır. 🙂

 1. tylor

  nvidia tarihinin en rezil dönemini yaşamakla beraber bu durumu sonlandıramayacak gibi bir his var içimde,bu değerlerin gerçek değerler olduğunu düşünmüyorum,ki hd5000 serisinin ilk tanıtımlarında da 5850 gtx295 ile yarışıyodu 🙂 birde bi süredir uygulanan saçma fiyat politikası eklenirse tüketici hayal kırıklığına uğrar.Bence en mantıklısı 1-2 ay kadar bekleyip 5850 sahibi olmak 🙂

 2. Vernoncougar

  NOTE: Atı kartları ılk cıkardıgında en hızlısı olur ama nvıdıa cıkarttıgı zaman genelde 2. olur 🙁

  Uzmeyelım kendımızı bıraz bunlarla oynar sonra satar ve en hızlısı neyse onu alırız 😀

 3. Vernoncougar

  Harıka bır yaklasım,Radeon HD5870 ve 5970 zaten DX11 desteklı ama Nvıdıa nın fermı mımarı tabanlı GTX300 serısıde DX11 desteklı olmalıydı sanırım,neden DX10 baz alınmıs?

 4. görüntülü sohbet

  Harıka bır yaklasım,Radeon HD5870 ve 5970 zaten DX11 desteklı ama Nvıdıa nın fermı mımarı tabanlı GTX300 serısıde DX11 desteklı olmalıydı sanırım,neden DX10 baz alınmıs? bencede

Bir cevap yazın