Güncellendi: DFI Anakart İşinden Çekilebilir

DFI Lanparty LogoKüçük çaplı fakat yalnızca sistem ve hızaşırtma uzmanlarına yönelik çözümler sunan anakart üreticileri bundan birkaç yıl önce çok ses getiriyorlardı. Günümüzde ise örneğin Abit bırakın anakart tasarlamayı anakart bile üretmezken, DFI’ın adını giderek daha az işitiyoruz.  Gelen söylentilere göre DFI da Abit gibi yavaş yavaş anakart arenasından silinebilir.

SemiAccurate yayınladığı haberde DFI’nın gelecek ay  PC anakart pazarından çekileceği ve depodaki anakartların tamamen tükenmesini beklerken “endüstriyel bilgisayar işine” odaklanacağı ileri sürüldü. Peki DFI hedeflerini niye değiştirdi? DFI, diğer büyük anakart üreticilerinin yanında oldukça küçük bir pazar payına sahip. Ayrıca şirket, yongaseti üreticilerinin verdiği desteğin diğer anakart üreticilere göre çok daha az olmasına bağlı olarak bir çıkmaza girmiş olabilir.

DFI’nın ocak ayında anakart işini terk edeceği söylentileri gerçekten doğru mu? Newegg şu anda DFI etiketi alında 5 AMD ve 21 tane de Intel anakart listeliyor fakat bunlardan “yalnızca ikisi ” stokta gösteriliyor. Bununla beraber Abit’in anakart işini bıraktığı söylentileri dolaştığı zamanlarda piyasada zaten çok az anakart modeli bulunuyordu.

Güncelleme: Fudzilla bu söylentilerle ilgili DFI ile temasa geçmiş ve şirket  söylentilerin asılsız olduğunu ve Ar&Ge takımının X58 yongasetli DFI anakartlara altı çekirdekli Core i7 980X desteği getirmek için yeni BIOS yazdığını söylemiş. Ayrıca DFI, AMD’nin 2010’un ilk yarısı içinde duyuracağı 890FX yongaseti için anakart tasarlamakla uğraşıyormuş.

Gördüğünüz gibi DFI ben burdayım ve hiçbir yere gitmiyorum diyor. Bu rekabet adına iyi bir haber. Özellikle de Lanparty serisi anakartların hastası olanlar için.

1 Yorum

Bir cevap yazın