Gulftown Core i9 İncelendi

Intel’in yeni nesil Core i9 işlemcisi incelendi. PClab.pl sitesinde 32 nm üretim sürecine sahip 6 çekirdekli Core i9 modeli Core i5, Core i7, Core 2 Quad ve Phenom II işlemcilerle karşılaştırılmış.

Intel Core i9 - Gulftown

Beklendiği gibi 2800 MHz saat hızına sahip altı çekirdekli işlemci çoklu-işparçası desteği sunan uygulamalarda herkesi geride bırakıyor. Ancak aynı saat hızına sahip Core i5 ve i7 işlemcilerle karşılaştırıldığında Gulftown’ın yıldızı o kadar da parlamıyor. Önceki nesillere ek olarak gelen fazladan iki çekirdek ve Hyperthreading desteği profesyonel kullanıcıların işine yarayacaktır ancak standart ev kullanıcıları ve oyun meraklıları için bu işlemciler ilk etapta ilgi çekici olmayabilir.

Core i9’un en önemli artılarından birisi 32 nm üretim sürecine sahip olduğu için düşük güç tüketmesi. Çoğu durumda Gulftown, Core i7 ve Core 2 Quad modellerine göre çok daha düşük güç tüketmiş ki bu sunucu ortamında kullanım için çok önemli. Testler boyunca 42°C’de kalan işlemci rakipler arasında en serin çalışan model olmuş. PClab.pl, Core i9 üzerinde ayrıntılı hızaşırtma (overclock) testleri yapmamış ancak yaptıkları kısa denemede hava soğutmayla 4.3 GHz hızına rahatlıkla ulaşabilmişler.

İncelemeye buradan erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın