Güç Gösterisi: Yüksek Başarımlı Güç Kaynakları

Güç Gösterisi: Yüksek Başarımlı Güç Kaynakları

Yeni bilgisayar sistemlerini doymak bilmez bir güç iştahı var. En son Prescott Pentium 4 işlemciler ne kadar verseniz hepsini mideye indirirken, Nvidia ve Ati’nin yeni grafik canavarları da git gide daha fazla güç bağımlısı oluyorlar. Bu durum özellikle yan yana çalışan SLI düzenekleri için geçerli.

Yeni Güç Kaynağı Standardı ATX12V 2.01 PCIe sistemler için yeni güç kaynağını gerekli kılıyor ve bu THG’nin denemelere başlaması için yeterli nedeni oluşturuyor. Bizler özellikle, genelde gözden kaçan verimlilik ölçütüne önem vereceğiz. Güç kaynağı ne kadar verimliyse, ısıya dönüşüp kaybedilen güç de kadar az oluyor. Daha az ısı çıkışı sıcaklığın düşmesine, fanların daha yavaş hızda dönerek daha az ses kirliliği yaratmasına ve elbette faturaların düşmesine yarıyor. Daha düşük sıcaklıklar güç kaynağı bileşenlerinin daha az zorlanması anlamına da geleceğinden, ürünün kullanılabilir ömrü de uzayacaktır. Bunun yanında genel olarak sistemin sıcaklığının da düşmesine katkıda bulunacağı için, diğer parçalarınızın da ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Güç kaynağına yaptığınız yatırım geleceğe yapılan bir yatırım olacağından, birkaç kuruş fazla harcamaya değer. Hatta verimli bir güç kaynağı faturaları gereğinden fazla şişirmeyeceği için zamanla kendini geri ödeyecektir. Belki tek kullanıcı için önemsiz görünebilir, ama yüzlerce bilgisayarın işlediği işletmelerde elektrikten yapılan tasarrufun üç beş kişinin maaşını karşılayacağı kesin.

Bir cevap yazın