GTA IV

GTA IV

Oyun sektörünün ve özellikle de teknolojisinin ne kadar hızlı geliştiğini görebileceğimiz yegâne oyun serisidir Grand Theft Auto. 1997 yılında İskoç oyun yapımcısı DMA Design (Rockstar North’un o zamanki ismi) ilk GTA oyununu çıkardığında; o döneme kadar aksiyon, macera, sürüş ve zaman zaman kendisini gösteren rol yapma, gizlilik ve yarış elementlerini bir potada eritebilen bir başka oyun daha yapılmamıştı. Elbette oyun iki boyutluydu ve kuş bakışı bir kameradan oynanıyordu. Teknoloji bu ölçekteki bir oyunu üç boyutlu olarak tasarlamaya ancak 2001 yılında izin verdi ve GTA III gelmiş geçmiş en büyük yapımlar arasındaki yerini aldı. 2008 yılına, yani ilk oyundan tam 11 yıl sonrasına baktığımızda ise karşımızda teknolojinin bütün imkânlarından faydalanan, devasa bir oyun duruyor. Serinin dokuzuncu; dördüncü neslinin ise ilk oyunu Grand Theft Auto IV.

GTA 2'den bir sahne. Neler olduğunu anlamak oldukça güç değil mi?

GTA 2’den bir sahne. Neler olduğunu anlamak oldukça güç değil mi?

Amerikan Rüyası?

GTA IV ile Vice City ve San Andreas’tan sonra tekrar Liberty City’e geri dönüyoruz. Bu sefer hikâye yönünden de oldukça şaşırtıcı bir kurgu bekliyor bizleri. Geçmişinde Bosna Savaşı’nın kanlı izlerini taşıyan Yugoslav Nikolai (Niko) Bellic’in kaçak yollarla fırsatlar ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’ne iltica edişiyle başlıyor oyun. Kuzeni Roman’ın türlü yalanlarına inanıp bir Amerikan rüyası yaşamak için geldiği ABD’de ise onu doğup büyüdüğü Doğu Avrupa topraklarından çok daha büyük bir keşmekeşin hüküm sürdüğü bir şehir ve karanlık olaylar silsilesi bekliyor.

İşte Roman'ın Niko'ya vaat ettiği Amerikan Rüyası! Hiç de hoş bir başlangıç olmasa gerek.

İşte Roman’ın Niko’ya vaat ettiği Amerikan Rüyası! Hiç de hoş bir başlangıç olmasa gerek.

Bu noktada Grand Theft Auto 4 için söylenebilecek oldukça fazla şey var. Özellikle benim gibi serinin GTA III’den sonraki oyunlarındaki yavan senaryo ve tek düze kurgu yüzünden seriye mesafeli yaklaşanlardansanız GTA 4 sizi oldukça şaşırtacak diyebilirim. Hikâye hakkında daha fazla konuşarak sürükleyiciliğini bozmak ve sizi bir ön yargıya sürüklemek istemiyorum pek tabi ancak GTA 4’ün bugüne kadar yapılmış GTA oyunları içerisinde en sağlam hikâyeye ve en güzel kurguya sahip oyun olduğunu söylesem abartmış olmam. Hatta birçok sahnenin oldukça sinematik olduğunu bile söyleyebilirim. Bugüne kadar gördüğümüz en ilginç tiplemeleri de yine GTA IV’de görüyoruz. Özellikle ana karakter Nico Bellic kesinlikle oyun tarihinde önemli bir yere oturması gereken bir tipleme çiziyor. Geçmişindeki kara lekeye rağmen üzerimizde oluşturduğu karizmatik etki bir yana hareketleriyle, konuşmalarıyla ve mimikleriyle saf bir taşralının büyük şehirdeki çaresizliğini hissettiriyor bize. Muhteşem tiplemeler, akıl dolu diyaloglarla beslenince sonunu merak edeceğiniz sürükleyici ve oldukça düşündürücü bir hikâye çıkmış ortaya.

GTA IV

Kuzen Roman... İlginç kişiliğiyle bizi zaman zaman sinirlendirirken, ekran başında sık sık güldürecek...

Kuzen Roman… İlginç kişiliğiyle bizi zaman zaman sinirlendirirken, ekran başında sık sık güldürecek…

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

7 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Yorumum biraz geç oldu ama olsun söylemeden edemeyeceğim Gta IV için okuduğum en detaylı müthiş bir inceleme. İnşallah Episodes From Liberty City içinde aynı şekilde bir inceleme çıkartırsınız.

  2. sezgin

    slm ben bu oyunu o kadarcok seviyorumki
    muthiş bir oyun hiç cansıkıntısı olmuyor ama bir sorunvar benim pc m bu oyunu kaldırmıyor bu oyunu oynamak için internet kafeye gidiyorum cok guzel bir oyun

Bir cevap yazın