GTA 4 Episodes from Liberty City Ertelendi

“Avatar 30 Ekim de sinemalarda”. Yolda yürürken bu afişi gördünüz ve ben mutlaka bu filme gitmeyelim diye düşündünüz. Filmin gösterime gireceği cuma günü, ilk seans için  sinemanın kapısına dayandınız.  Kapıda şöyle bir yazı: “Avatar biraz daha makyajlanmak için ertelendi.” Haydaaa… Böyle bir şey gerçek olsa hem çok şaşırırsınız, hem de muhtemelen sinemadan eve dönene  kadar filmin yapımcısına küfür edersiniz.

Ama ertelenen oyun haberlerini duyduğumuz zaman pek şaşırmıyoruz, neden? Çünkü oyunların ertelenme haberlerine oyuncular alışıktır. Peki, neden filmlerin, kitapların, albümlerin çıkış tarihleri nadir ertelenir de oyunların çıkış tarihleri sık sık ertelenir. Bunun için pek çok sebep sayabiliriz.  Galiba oyun geliştirmenin doğasında var bu durum. Oyun geliştirmek oldukça emek isteyen, yoğun iş gücü ve düzgün planlama isteyen bir iştir. Oyun geliştirme sürecinde oluşabilecek en ufak bir hata, çoğu zaman oyunların ertelenmesine sebep olur. Hele düzgün planlanmayan bir oyun, yıllarca ertelenebilir (bakınız S.T.A.L.K.E.R.). Kısacası oyunseverler, oyunların çıkış tarihinin devamlı ileri atılmasına alışıktır.

Oyun ertelemelerine alıştığımıza göre, bu habere de şaşırmayacağınızı tahmin edebiliyorum. Bildiğiniz gibi; Rockstar Games’in geliştirdiği GTA 4 ek paketleri bir süre Xbox 360’a özeldi. Şimdi bu ek paketler, hem PC’ye hem Playstation 3’e geliyor ama biraz gecikmeli olarak. Normalde 30 Mart’ta piyasaya sunulacak olan GTA 4 Episodes from Liberty City, iki hafta ertelendi. Oyunu yeni çıkış tarihi Avrupa için 16 Nisan, ABD için 13 Nisan. Yıllarca ertelenen oyunları gördükten sonra iki hafta ertelenen oyun nedir ki?…

2 Yorum

Bir cevap yazın