GSM şifresi kırıldı, konuşmalar dinlenebilir mi?

Dünya üzerinde yaygın şekilde kullanılan GSM altyapısının şifreleme algoritması 64-bit temelli A5/1, bir Alman bilgisayar mühendisi olan Karsten Nohl tarafından kırıldı. 21 yıl önce kullanıma sunulan şifreleme tekniğinin artık iyice eskimiş olduğu bu şekilde kanıtlanmış oldu.

Bu durum konuşmaların havadan aktarım sırasında dinlenebilir olmasının önünü açmış oluyor. Nohl bu işi daha gelişmiş bir şifreleme standardı olan A5/3’ün yaygınlaşması için yaptığını ve tamamen eğitim amaçlı olduğunu söylüyor. Tabi şifrenin kırılmış olması hemen herkesin GSM sistemini dinleyebileceği anlamına gelmiyor. Bu iş için hala bazı özel ekipmanlar gerekiyor.

GSM Association ise Nohl’ün bu şifreyi açık etmekteki amacının ne olduğunu anlamadıklarını, operatörlerin şu anda kullandıkları kodu değiştirerek yeniden güvenli iletişime izin verebilecekleri açıklamasını yaptı. Tabi operatörlerin vereceği yeni şifre de aynı yöntemle tekrar kırılabilir. 128-bit şifreleme altyapısını kullanan A5/3’ün 2007’den beri kullanıma sunulduğu ancak operatörlerin yeni sisteme geçmekte acele etmedikleri belirtiliyor. Belki bu gelişme üzerine yeni standardın yaygınlaşması hız kazanır.

1 Yorum

  1. Ramazan

    Bu büyük bir gelişme. Gerçekten tebrik etmek lazım. Bu gelişme iyi yönde kullanılırsa çok faydalı olur.

    Zaten GSM altyapısının daha bilmediğimiz çok yönleri var. Diğer teknoloji ürünlerinde de daha bizim habersiz olduğumuz bir çok taktikler var bence

     

Bir cevap yazın