Görünüme Önem Verenler İçin Işıklandırmalı Klavyeler

Saitek Eclipse II

Saitek Eclipse II'ye de kırmızı ışıklandırma oldukça yakışıyor.

Saitek Eclipse II’ye de kırmızı ışıklandırma oldukça yakışıyor.

Saitek Eclipse II’ye dokununca içiniz gıdıklanıyor ve üzerinde aydınlatma miktarını belirleyebileceğiniz bir ayar tekeri bulunuyor. Oysa ki eski Eclipse modeli sadece iki parlaklık düzeyi ve tek renge sahipti. Eclipse II dört tane geniş lastik ayaklara tüm ağırlığını yayıyor. Düğmeler 104 tuş yapılandırma standardına uygun bir biçimde yerleştirilmiş ancak tuşların boyu standart yüksekliğin sadece yarısı kadar. L şeklindeki enter tuşuna alışkınım ama bu klavyedeki enter tuşunun boyu normalden uzun olduğundan alışmakta pek zorluk çekmeyebilirsiniz. Eclipse II’nin her iki yanında bulunan ışık kaynakları karanlık bir odada ışığın klavyenin her kenarına yayılmasını sağlıyorlar. Parlaklık tekerini çevreleyen dört ortam denetim tuşunun arka plan parlaklığını ayarlamakla ilgili bir görevi yok ama bir tanesi aydınlatma rengini değiştiriyor.

Eclipse II’nin tuşları siyah fakat klavyeyi çevreleyen plastik gümüşi renkte. Yani renkleri orijinal Saitek Eclipse’nin terslenmiş hali. Işıklandırma yeni modelde de pek düzgün değil çünkü tuhaf bir biçimde tombul yapılı boşluk çubuğundan yayılan ışık miktarı her tarafında eşit değil. Üstelik ışığın tuşlar arasından daha rahat sızabilmesi amacıyla tuşlar arasındaki aralık biraz geniş tutulmuş. Sonuçta görünüm son derece hoş oluyor ancak on parmak yazı yazanlar için biraz alışması zor olabilir.

Saitek Eclipse II asıl mavi renginde, ancak daha parlak

Saitek Eclipse II asıl mavi renginde, ancak daha parlak

Eclipse II ile üç renkli aydınlatmadan birisini seçebiliyorsunuz: Orijinal mavi, koyu kırmızı-turuncu, yakuta çalan parlak mor. Fakat bilgisayarı yeniden başlattığınızda renk seçiminiz de sıfırlanmış oluyor.

Saitek Eclipse II parlak mor giysisiyle.

Saitek Eclipse II parlak mor giysisiyle.

Ben bu inceleme yazısını tamamen yeni Eclipse II üzerinde yazdım. Buradaki yazı yazma amacımız oyun denemek değil, daha parlak ışık elde etmek amacıyla klavye üzerinde değişiklik yapabilmek. Bu klavye iyi bir genel amaçlı kullanım klavyesi ve sağlam bir yapıya sahip olması büyük bir artı. Üstelik köşelerindeki ayak uzantılarını hesaba katmazsanız fazla yer kaplamıyor.

Eclipse II’ye oldukça sağlam dedik çünkü deney sırasında yanlışlıkla onu masadan düşürdüm. Sadece boşluk (space) tuşu yerinden çıkar gibi oldu fakat yerine kolayca geri takabildim.

Klavyenin kaputunu açmak bir önceki klavyeye göre çok daha kolay gerçekleşti ve geri toplamak da bir o kadar kolay oldu. İşin daha güzel kısmı, Saitek daha fazla sayıda LED ışık kaynağı kullanmış. Bunlardan altı tanesi klavyenin alt tarafında sıralanmışlar. İşlev tuşlarının ışıklarının neden alttaki tuşlar kadar parlak olmadığı da böylece açıklığa kavuşmuş oluyor. Parlaklık ayar tekerinin oralarda da bir LED olmalı. Aynen Merc gibi bu klavye de katmanlı bir yapıya sahip. Üzerinde iletken yollar bulunan plastik kağıt tuş basımlarından gelen bilgileri iletmekte. Bu tabakanın üstünde yumuşak silikon tavan ve onun altında da siyah bir maske var. En altta kalan tabaka ise “ışık borusu” vazifesi gören plastik veya silikon kâğıt. Her şeyi yerine geri koymak Merc’de olduğundan daha kolay çünkü tüm tabakalar tek parça halinde.

Merc ve Eclipse II'nin boyut bakımından karşılaştırması.

Merc ve Eclipse II’nin boyut bakımından karşılaştırması.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

4 Yorum

Bir cevap yazın