Görünüme Önem Verenler İçin Işıklandırmalı Klavyeler

Bugün, birisi Ideazon’dan (Merc Stealth), ikisi Microsoft’tan (Razer Reclusa ve Wireless Entertainment Desktop 8000) ve bir tanesi de Saitek’ten (Eclipse II) olmak üzere, toplam dört ışıklandırmalı klavyeyi sizlere tanıtacağız.

Piyasadaki en iyi klavyeleri bir araya getirmenin yanında, hedeflediklerimizden birisi de görme sıkıntısı olanlar için bu klavyelerden en az birisinin LED lambalarını değiştirebilmekti. Bu hedefimizi uygulamaya koymakta kararlıyız ama burada anlatmış olduğum klavyeler görme sorunu olmayan kişiler için sınanmıştır.

Ideazon Merc Stealth'i kırmızı ışıklandırması göz kamaştırıyor.

Ideazon Merc Stealth’i kırmızı ışıklandırması göz kamaştırıyor.

Merc Stealth 34 oyun tuşuyla tam bir oyun klavyesi. Klavye üzerinde çift USB çıkışı var ve USB kablosunda hem mikrofon hem de hoparlör fişi bulunmakta. Ayrıca bunların priz şeklinde olanları (kulaklık ve mikrofon girişleri) da klavyenin üzerinde yer alıyor. Tabi klavye üzerinde bu kadar tuş olunca boyutlar biraz büyüyor. Yine de yön ve grup altı – delete, home vb.- tuşları numaralı tuş takımıyla beraber tutularak boyut olabildiğince kısa tutulmaya çalışılmış. Bu değişik tuş dağılımında artı düğmesinin boyutu standarttan biraz daha küçük. Oyun tuşları ise diğer Ideazon oyun klavyelerinde olduğu gibi sol tarafta bırakılmış ve çoklu-ortam tuşları ise oyun tuşlarının hemen üstünde yer almaktalar.

Gün ışığında Ideazon Merc Stealth'ın görünümü. Üç başlıklı kabloya dikkat edin.

Gün ışığında Ideazon Merc Stealth’ın görünümü. Üç başlıklı kabloya dikkat edin.

Mavi ışıklandırma koyu mavi renkli ancak mor ışıklandırma pembeye daha yakın duruyor. Kırmızı ise yakut kırmızısı gibi. Neyse ki renk seçeneği yeniden başlattığınız zaman da değişmiyor.

Mavi Merc Stealth

Mavi Merc Stealth

Mor Merc Stealth

Mor Merc Stealth

Parlaklığı sadece üç adımda ayarlayabiliyorsunuz. Klavyeye dokununca parmaklarınız bir hoş oluyor. (Ideazon klavyenin lastik gibi bir maddeden yapıldığını iddia ediyor). Oysaki Saitek’in tuşları o bilindik, düz ve parlak plastik gibi görünüyor. Ama iki klavyeye de dokunmak hoşunuza gidecektir. Microsoft’un Reclusa adlı klavyesi ise bu ikisinin yanında biraz daha sert kalıyor. USB çıkışları F10 ila F12 tuşları arasında bulunuyor. Klavyenin üst tarafı yüksekte duruyor ve böylece hafif eğimli. Alttaki kısım ise kaygan olmayan lastik şeritten yapılmış.

Oyun sırasında, oyunun tuşlara basıldığı anda gecikmeksizin cevap vermesi hakkındaki iddiayı kanıtlayamadım. Ideazon’un Z-engine yazılımı tek bir tuşa farklı görevler atamanıza yardımcı oluyor. Örneğin “dosya aç” veya “yazım denetimi yap” gibi komutları tek bir tuşla çalıştırabilmek, günü yazı yazmakla geçen bizim gibi kişiler için son derece yararlı. Özel amaçlı klavyeler bir yana dursun, bu oyun klavyesinin sunduğu esneklik pek az üründe vardır. Bununla beraber asıl amacımız arka plan aydınlatmasına bakmak ve daha yüksek aydınlatma elde edebilmek amacıyla neler yapılabileceğini öğrenmek.

Ideazon Merc Stealth Klavyenin İçindekiler

Klavyenin arka yüzünü çevirince biraz şaşırdım. Çünkü klavyenin içini açmak için sökülmesi gereken tam 21 vida var. Klavyelerin eskisinden daha karmaşık bir hal aldığı da bilmeniz gereken bir gerçek. En alttaki kapağı kaldırdığımızda ilk karşılaştığımız parça, tuşların alt tarafında silikondan yapılmış bir tavan katmanı ve yardımcı tuşların üstünü kapatan ayrık silikon tavan parçacıkları. Klavyenin iç kısmının ön tarafında ise USB bağlantısı için gerekli olan bir baskı devre (PCB), ortam kontrolleri ve beş LED durum ışığı yer alıyor. Silikon plakanın altında baskı devre yollarının bulunduğu ince ve kâğıt gibi esnek plastik katmanlar var. Bu plastik kâğıtlardan birisi siz tuşlara dokunduğunuz anda oluşan sayısal verileri devre yolları vasıtasıyla sisteminize ulaştırıyor. Bu plastik katmanlardan bir tanesinin de dışarıdan gelen ışığı algıladığını zannediyoruz. Çok sayıda katman halindeki plastik kâğıtların da altında tuşların üzerinde zıplayıp durduğu başka bir silikon veya plastik katman var.

Klavyenin alt ve kenar kısımlarından ışıklandırma görevini üstlenen tel şeklindeki ışıldak şeritler geçiyor. Şerit üzerinde çeşitli noktalarda ışık kaynakları bulunuyor ancak bunlar bildiğiniz LED lambalara benzemiyorlar. Sıradan LED lambalar ışığı tek bir noktaya doğru gönderirler ama burada kullanılanlar ışığı etrafa daha iyi yayıyorlar. Plastik kâğıtlardan birinin ışık kaynaklarına denk gelen kenarları maskeleme yaratabilmek amacıyla siyah renkte. Sonuçta tüm bu parçalar bir klavyenin içinde olunca tekrar bir araya getirmesi gerçekten zor oluyor.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

4 Yorum

Bir cevap yazın