Görme Engelliler İçin Google Maps

Gelişen GPS teknolojisiyle birlikte, artık nerede olduğumuzu bulmak ya da gideceğimiz yere en kısa yoldan nasıl gideceğimizi bulmak çok kolay. Bu teknolojilerin görsel olması çoğumuz için problem olmasa da görme engelli insanlar üretilen teknolojilerin çoğundan mahrum kalıyorlar. Neyse ki, onların da GPS’in nimetlerinden faydalanmalarını isteyen tasarımcılar var.

ORIKO Tasarım Bürosu çalışanları, görme engelli insanların da GPS teknolojisini kullanmasını istemişler ve Google Maps’ı görme engelli insanların kullanabileceği şekilde uyarlamışlar.

Plan.B

Plan.B

Plan.B adı verilen cihazın çalışma prensibi ise şöyle; diğer GPS araçları gibi, kullanıcının bulunduğu yerin uydu görüntüsünü alıyor. Cihazı farklı kılan şey ise, tüm yüzeyinde bulunan tümsekler. Bu tümsekler, bulunan bölgenin haritasını kabartmalı forma dönüştürmek için yükselip alçalabiliyor. Böylelikle haritanın dokunsal bir sunumunu oluşturuyor. Ayrıca cihaz, sesli rehberlik için de bir ses çıkışına sahip.

Plan.B

Plan.B

Kolay saklanabilir olan cihaz aynı zamanda gayet şık bir görünüme sahip. Kartal gibi gözlere sahip olup, GPS cihazına ihtiyacı olanlar da plan.B için sıraya girerse, şaşırmayın.

Bir cevap yazın