Google’un Önemli Hizmetlerinden Analytics Düzeldi

Youtube yasağının genişletilmesi sonucu Türkiye’de Google servislerine erişimde yaşanan sıkıntılar yavaş yavaş çözülüyor.

GoogleBildiğiniz gibi Google, bir süre önce Youtube sunucularını ana Google sunucularına taşımış ve Yotube IP aralığını genişletmişti. Bu durumun farkına varan BTK ise, Youtube’un yeni IP’lerin de yasaklanması için hemen harekete geçmişti. Buraya kadar her şey normal fakat Youtube’un yeni IP’leri aynı zamanda diğer Google servislerinin de hizmetinde, bu yüzden genişletilen Youtube yasağı Türkiye’de Google servislerine erişimi etkiledi.

Sıradan internet kullanıcıları için pek bir şey ifade etmeyen ama amatör/profesyonel internet site sahipleri için hayati öneme sahip Google Analytics de bir süredir Youtube yasağı yüzünden verimli çalışmıyor.

Google, bu durumun verdiği rahatsızlığı göz önüne alarak, Türkiye’deki Google Analytics hizmetinin düzenli çalışması için bazı düzenlemelere gitti ve sonuç olarak artık Google Analytics tam kapasite ile Türkiye’de hizmet veriyor. Google’un konuyla ilgili açıklaması şöyle:

”Geçen birkaç haftalık süreçte Google Analytics’e erişimde zorluklar yaşadığınızı biliyoruz. Google Analytics’in de dahil olduğu bazı Google servislerine erişimde yaşanan zorluklar, Türkiye’de halen devam etmekte olan YouTube yayın yasağıyla doğrudan ilişkilidir. Bu doğrultuda yapılan gerekli düzenlemelerle Google Analytics’in Türkiye erişiminin şu anda düzeltilmiş olduğunu memnuniyetle bildiririz. Bu süreç boyunca gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz.”

Google Türkiye’yi önemsemiyor diyenler, bakalım Google’un Türkiye’ye sunduğu bu ayrıcalığa ne diyecekler? Ben Google’un yerinde olsam bu işlem için harcadığım masrafı BTK ve Ulaştırma Bakanlığı’na fatura ederdim :).

kaynak: ntvmsnbc

1 Yorum

Bir cevap yazın