Google’un Link Kısaltma Servisi Goo.gl Hizmete Girdi

Uzun linkler can sıkıyorsa…

GoogleArkadaşınıza bir link göndereceksiniz, ya da internet sitenizde bir link paylaşmak istiyorsunuz, ama bazı linkler o kadar uzundur ki, gereksiz görüntü kirliliği oluştururlar. Bu görüntü kirliliğinin önüne geçmek için kullanılan yöntemlerden biri de link kısaltma servisleridir.

Peki, internetin en büyük oyuncularından biri olan Google’dan da bir link kısaltma servisine ne dersiniz? Google, link kısaltmalar için geliştirdiği goo.gl internet sitesini hizmete soktu. Daha önce sadece Google yazılımları için kullanılan bu servisi, şimdi isteyen ücretsiz olarak kullanabilir.

Google, link kısaltma servisi goo.gl’nin üç özelliğini öne çıkarıyor.

  • Güvenlik: Gmail’de kullanılan spam filtresinin bir benzeri goo.gl için de kullanılıyor.
  • Hız: goo.gl sadece dokuz ayda iki kat daha hızlı hale getirildi.
  • Stabilite: goo.gl hizmete girdiği günden itibaren neredeyse aralıksız çalıştı. Daha da stabil ve dirençli olması için çalışılıyor.

Ayrıca Google hesabınızla servise giriş yaptığınızda geçmişte kısalttığınız linklerle ilgili faydalı istatistikler de bulabilirsiniz; linkler ne kadar tıklanmış, ziyaretçi istatistikleri gibi…

goo.gl’nin kısa bir süre içinde en çok tercih edilen link kısaltma servisi olacağını tahmin etmek zor değil.

2 Yorum

  1. PND

    Merhabalar,

    Türkiye’deki link kısaltma servisleri yelpazesinde uzun süredir emek verdiğimiz “PND.TL” adresini de ziyaret edebirsiniz.

    Başarılı bir yazı, devamını dileriz.

Bir cevap yazın