Google’un Çin’den Çekilmesi Kesinleşiyor

Google’un e-posta servisi Gmail’in Çin’deki sunucularına yapılan hacker saldırısını duymayan kalmamıştır herhalde. Google’dan bu yönde bir açıklama gelmesede bu saldırıların arkasında Çin Hükümetinin bulunduğunu tahmin etmek güç değil.

Ülkesinde hizmet veren arama motorlarına büyük bir sansür politikası uygulayan Çin, artık sansürü de yeterli bulmuyor ve açıkça Google’dan rahatsızlığını dile getiriyor. Aslında,  bu rahatsızlığın arkasında Çin’in ülkesinde yerel  arama motorlarını daha da yaygınlaştırmak istemesinin yattığını bilmeyen yok. Gmail’e yapılan bu saldırıların arkasında Çin’in ülkede faaliyet gösteren yabancı arama motorlarına bir mesajı olduğu yorumları yapılıyor.

Fakat Google’un artık canına tak etmiş durumda. Söylentiye göre; (ki artık bu söylenti iyice kuvvetlenmiş durumda) Google, 10 Nisan’da google.cn’yi resmen kapattığını açıklayabilir. Google, konuyla ilgili olarak “artık arama sonuçlarını sansürlemek istemiyoruz, önümüzdeki haftalarda Çin Hükümeti ile bu konuyu görüşeceğiz” demiş.

Çin’in tavrı baştan beri belli. Sanırım Google ve Çin’in yolları bir daha birleşmemek üzere ayrılıyor. Diğer Google hizmetleri ise şimdilik Çin de faaliyet göstermeye devam edecek.

Kaynak: Fudzilla

Bir cevap yazın