Google’ın Yeni Chrome Beta’sı Çok Hızlı (Video)

Google şimdiye kadar geliştirdiği en hızlı Chrome sürümünü yaratıcı bir videoyla (Youtube) duyuruyor.

Yaratımlama (render) motorları arasında bazı farklar var ancak tarayıcılar arasındaki asıl fark algılanan yükleme hızları arasında yaşanıyor. Bu yüzden yeni bir tarayıcı sürümü çıktığında neredeyse bütün geliştiriciler hız konusuna vurgu yapıyorlar.

Aslına bakarsanız bir sayfanın açılması sırasında gerçekleşen şeylerin büyük bölümü tarayıcıdan bağımsız etkenlere bağlı (ping süresi, sunucu yükü, ağdaki diğer gecikmeler). Tarayıcıların fark yarattığı temel alan ise sayfalarda gittikçe daha çok kullanılan JavaScript kodlarının işlenmesi sırasında ortaya çıkıyor. Tarayıcı geliştiricisi firmalar bu alanda farklı yöntemler geliştirerek en hızlı olmaya çalışıyorlar.

Google Chrome’un kullandığı V8 isimli JavaScript motoru en başından beri hızlı olmak için tasarlanmış ve Google sürekli bu motoru geliştirmeyi sürdürüyor. V8’in en son sürümü bir öncekine göre %30 daha yüksek performans sunuyor. Hatta tarayıcı olarak karşılaştırıldığında Google ilk çıkan beta sürümüne göre en son betanın %213-305 oranında daha hızlı olduğunu belirtiyor.

Yukarıdaki videonun nasıl çekildiğini ise buradan izleyebilirsiniz (Youtube).

2 Yorum

Bir cevap yazın