Google’ın Sürücüsüz Arabaları Fazla Uzakta Değil

Google, sürücüsüz arabalarının 300 bin mil (482 bin km) sınırını kazasız olarak atlattığını duyurdu. Yaklaşık bir düzine arabayla testlerine devam eden Google, bilgisayar kontrolündeki arabalarının yaklaşık 482,000 km boyunca tek bir kaza yapmadığını açıkladı. Bu oldukça iyi bir haber olsa da Google “daha önümüzde alınacak çok yol var” demeyi de ihmal etmiyor. Örneğin arabaların hala karlı yollarda nasıl gideceklerini veya yollarda bulunan yol çalışması gibi geçici levhaları nasıl algılayacakları konusunda çalışmak gerekiyor.

Bununla birlikte Google bazı çalışanlarının işlerine gelirken bu araçlardan birisini yalnız başına kullanmalarına izin vermeye hazırlanıyor. Şu ana kadar arabalar test edilirken mutlaka iki kişi hazır bulunuyordu ama anlaşılan Google araçlarda tek kişi bırakabilecek kadar kendine güvenmeye başlamış.

“Bir gün insanlar arabadayken başka işlerle uğraşabilecekler” diyor Google’ın proje sorumlusu Chris Urmson ve ekliyor “Şimdilik çalışanlarımız sürücü koltuğunda oturmaya devam edecekler ve gerektiğinde kontrolü ele alacaklar.”

Geçmişte Google’ın sürücüsüz arabalarının karıştığı kazalar oldu ancak bu kazaların hepsinde araba bilgisayar tarafından değil sürücü tarafından kontrol ediliyordu. Google’ın sürücüsüz arabalarıyla ilgili daha önce yayınladığımız sürüş videolarına bakmayı unutmayın.

2 Yorum

Bir cevap yazın