Google’ın Sosyal Ağ Hizmetinin İsmi “Google +1” Olabilir

Google Tabelası

Google Tabelası

Google’ın yeni eklentilerinin tarihi yaklaştıkça, bu yeniliklere dair söylentiler de çoğalıyor. Söylentilere göre şimdilik “Emerald Sea” olarak adlandırılan proje ismi, projenin gelişim süreciyle birlikte değişiyor. Sonuç olarak Google, yeni projesi için bir ad seçmek zorunda ve seçenekler arasında “Google +1″ ve “Google Plus One” gibi isimler var.

Alınan bilgilere göre +1 ismi, projenin bazı işlevlerinden türemiş. Bazıları +1 isminin, Google kullanıcılarının internet dünyasında yalnız olmadığı fikrinden geldiği söylerken, bazıları da Facebook’daki ” Beğen” veya Twitter’daki “Retweet” düğmesinin Google versiyonu olduğunu iddia ediyor.

Diğer bir isim iddiası ise, Google’ın “@Google” ya da “At Google” isimlerini düşündüğü yönünde. Bu isimler çok akıllıca yapılmış seçimler olmayabilir çünkü Google, direkt olarak Twitter’dan (ç)alınmış bir ismi kullanmamalı. Eğer Google isim seçiminde çok zorlanıyorsa, Google Buzz, Google Mail, Google Reader gibi diğer servislerinde kullandıkları isimlendirme yöntemine de sadık kalabilir. Zira Google Connect ya da Google Mix gibi isimleri kullanıcıların yadırgayacağını hiç sanmıyorum.

Sonuç olarak, en muhtemel isim adayı Google +1. Ayrıca alınan bilgilere göre, bu sosyal eklenti, Google’ın bütün servislerini içeren bir araç çubuğu formunda gelebilir. Chrome için ise, araç çubuğundan ziyade tarayıcı için bir eklenti olması bekleniyor.

Google isim olarak bu seçeneklerden hangisinde karar kılarsa kılsın, uzun zamandır internet dünyasında kullanılan ve insanların bütün bilgilerini ortaya dökmeye davet eden“Google Me” isminden daha iyi bir seçim yapacağı kesin.

Bir cevap yazın