Google’ın Anında Sesli Çeviri Özelliği Şaşırtıyor

Bazı uzmanların bilgisayar ve internetin asosyal yaptığı iddialarının tersine teknoloji sayesinde insanlar arasındaki iletişim hiç olmadığı kadar arttı. İletişimin daha da artmasının önündeki en büyük engel ise dünya üzerinde farklı dillerin konuşulması. Ancak teknolojinin gelişmesine bağlı olarak çok uzak olmayan bir gelecekte bu engel de tarihe karışacak gibi görünüyor.

Google’ın çeviri hizmetini sanırım duymayan kalmamıştır. Türkçe’ye çevirilerde şimdilik beklenen başarıyı yakalayamasa da İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca gibi nispeten birbirine yakın dillerin çevirilerinde daha başarılı olduğu kesin.

Google uzun bir süredir bu hizmetini bir sonraki aşamaya taşımaya çalışıyor: Anında sesli çeviri. Evet, ilk başta pek inandırıcı gelmiyor ancak aşağıdaki videoyu (Video İngilizce ve Almanca arasında anlık sesli çeviriyi gösteriyor) izledikten sonra fikriniz değişebilir. Hemen olmasa da çok uzak olmayan bir gelecekte yabancı dil öğrenmek zorunda kalmayabiliriz.

6 Yorum

 1. Volkan82

  Bu tip programlamayla tercüme işinde türkçe çeviri gerçekten zor.. Diğer dillere göre tamamen farklı bir kemik yapısı var Türkçenin.. Google Translate Programının türkçe de başarılı olmaması hatta hiç geliştirilmemesinden yanayım ben…

  Zaten sosyal ağlarda (eskiden chatti bunun adı) Kendi vatandaşımız kızlara sarkan bir ton adam var.. Bide bunların arasında böyle gagıl yardımı aldığı her halinden belli olan yabancılara sarkan tayfa var ki of allah of…

  O yüzden gagıl yapmasın abicim türkçeye çeviri mümkünse…

 2. Ziyaretçi1

  Gerçektende Türkçe için zor olabilir. Fakat bu uzun vadede avantaj da sağlayabilir. Nasıl mı? Diğer diller elekreonik olarak çevriliyorken, türkçe öğrenmek popülerleşebilir (belki).

 3. Ziyaretçi

  Birbirine yakın dillerde Türkçeye nazaran daha başarılı olduğu doğru değil. Hangi diller arasında kullanırsanız kullanın, sonuçlar berbat ötesi. En temel ve yalın cümlelerin dahi elektronik olarak doğru çevrilmesine daha çok var. Hele bir dili öğrenmeye ihtiyaç duymama noktasına gelinmesi….

Bir cevap yazın