Google’ın 21 Hizmetini İnceledik: En İyi, En Kötü ve En Garip

Google, son zamanlarda alış veriş çılgınlığına kapılan bayanlar gibi sürekli yeni bir şirket satın alıyor. En son çevrimiçi resim düzenleme hizmeti veren Picnick’i satın aldı (muhtemelen Picasa hizmetini geliştirmek ve Yahoo!’nun çok kullanılan Flickr servisini köşeye sıkıştırmak için). Daha önce satın alınan onlarca firma gibi Picnik de dev Google tarafından emilecek ve firmanın ayrılmaz bir parçası olacak.

Google

Google’ın ürünleri (kendi geliştirdiği veya satın aldığı) çeşitli seviyelerde geliştirme aşamasındalar. Ayrıca firmanın ürünleri uzun süreler boyunca beta aşamasında da kalabiliyorlar. Peki, Google’ın şu an ki hizmet durumu nedir? Bu yazıda Google hizmetlerini gözden geçireceğiz ve puanlandıracağız.

Google’ın her biri kendi alanında yenilikçi olan hizmetlerine üç kategoride 1-10 arasında not verdik. Kullanım kolaylığı, beta veya geliştirme aşamasında olmasına bakmadan hizmetin şu anda ne kadar kolay kullanılabildiğini gösteriyor. Yararlılık, bir hizmetin işe yarayıp yaramadığını gösteriyor. Gelecek değeri ise hizmetin önümüzdeki beş yıllık zaman içinde hayatta kalıp kalmayacağını gösteriyor. Çok kullandığınız bir hizmeti atladıysak veya bakış açımızı beğenmediyseniz lütfen yorumlarınızı bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

4 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Google news var bence çok güzel ve interneti kullanırken en sık kullandığım servislerden birisi. Bir haberin değişik görüşler tarafından nasıl aktarıldığı çok net görülebiliyor.Bir de Google Calendar var. O da çok iyi ve kullanışlı (tabii daha da kullanışlı olabilir di ama bu hali de yeterli).

 2. Ziyaretçi

  bu hizmet izmirdeki yeni otobuslerde kullanılıyor. hatta otobus duraklarına bile gelecek otobusun hangi durakta oldugunu gösteren digital paneller koyulmaya başlandı. trafikte anası ağlayan en karmaşık şehir istanbula bu teknoloji bence en büyük temel ihtiyaclardan.

 3. Özgür

  Merhaba. Yazınızı çok beğendim. Ama Orkut hakkında birkaç şey eklemek istiyorum;

  Kurucusu  Orkut Büyükkökten’dir. O bir Türk’tür 🙂

  Bir de Orkut’un 15 milyon civarında üyesinin yaklaşık 11 milyonu Brezilyalı vatandaşıdır. Bana Facebook’un yolundan gitmeye çalışıyor gibi geldi.

Bir cevap yazın