Google’dan Dünya Pi Günü İçin Özel Bir Logo

Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü, kel aynakları besleme günü.. Şöyle bir baktığım zaman bir yıl için de ne kadarda çok şeyin özel günü olduğunu fark ediyorum; böyle özel günler, genelde bazı şeylerin önemini tekrar hatırlamamıza yardımcı olur. Anneler gününde annemizin önemini anlamak gibi. Peki, matematik severlerin bir günü yok mu? Elbette onlar için de bir gün düşünülmüş,”Pi Günü”. Amerika’da tarihler ay, gün, yıl olarak yazıldığı için Mart ayının 14’ü “Pi Günü” olarak kabul edilmiş.

Ülkemizde de 2007’den beri kutlanan “Pi Günü”nü Google’da özel bir logo ile kutluyor. Şahsen logo tasarımını oldukça beğendim. Bilmiyorum matematikçi dostlarımız beğenecek mi?

Google Pi

Google’a “Pi Günü” vasıtasıyla da olsa bize matematiğin önemini tekrar hatırlattığı için teşekkür ediyoruz. Sanırım, matematiğin önemini hatırlatan “Pi günü”ne en çok ihtiyacı olan ülkelerden biri de Türkiye, ne de olsa Pi sayısının kaç olduğunu bilip, çevrenin çapa oranından geldiğini bilmeyen bir nesil yetiştiriyoruz. Ezberci eğitim sistemi sağolsun! Yanılıyor muyum?

1 Yorum

Bir cevap yazın