Google’a Erişim Yasağı Mı Geliyor?

Bir iddaya göre Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yeni “akıl almaz” bir yasağa imza atmak üzere olabilir.

Ülkemizde video paylaşım sitesi YouTube’un yasaklı olması bile dünyada alay konusu olmuşken, bu yeni iddia doğruysa artık bir sirk palyaçosundan farkımızın kalmayacağı ve sizlerin de saçı başı yolacağınız kesin.

Google Chrome OS Ekran Görüntüsü

Google'a yasak mı geliyor?

Gazeteport’un yaptığı bir haberde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın internet hizmet sağlayıcılara, birçok Google hizmetine ait IP adresini yasaklamak üzere bir uyarı gönderdiğinin öne sürüldüğü belirtilmiş. Haberde yasağın bugün öğleden sonra devreye girebilme olasılığından da sözedilmiş.

Yine internetteki söylentilere bakılırsa bazı internet servis sağlayıcılar bazı Google hizmetleriyle ilgili erişim sorunları yaşanabileceği uyarısını kullanıcılarına göndermeye başlamışlar bile.

Son birkaç gündür YouTube ile ilgili yaşanan sorunların bu yasağa hazırlık kapsamında yapılan işlemler nedeniyle oluşmuş olabileceği  de söylenenler arasında. Bildiğiniz gibi YouTube da bir Google hizmeti.

Bu iddiaların gerçek olması durumunda artık bu ülkede birilerinin “aklından zoru olduğunu” düşünmeden edemeyeceğimizi de belirtmek isteriz. Kanımızca böyle bir yasak siyasi sonuçlar bile doğurabilecek, çağdışı, hatta insalık dışı bir sansür uygulaması olarak tarihe geçecektir.

Bilginin paylaşımından adını alan, içinde bulundğumuz “Katılım çağında” böyle bir karara gerekçe bulmak için orta çağ engizisyon mahkemelerinin içtihatlarına bakmaktan başka çare olmasa gerek. Çünkü günümüzde yaşayan normal bir beyinden bu kararın çıkmasının olanaksız olduğunu düşünüyoruz.

Elbette eleştirilerimiz iddialar doğruysa geçerlidir, umarız doğru değildir. Biz Nasrettin Hoca’nın torunları olarak testi kırılmadan eleştirilerimizi getirelim de. Çünkü sansürden de, utanmaktan da, çağdışı yaşamaktan da bıktık.

Eğer herhangi bir Google hizmetine ulaşamıyorsanız YouTube için bu sayfada verdiğimiz önerilerin bunda da işe yarayacağını düşünüyoruz.

Bu utanç verici haber nedeniyle sizlere verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz…!

17 Yorum

 1. Hamdi Kellecioğlu

  Aslında Google’a doğrudan bir yasak söz konusu değil bunu açıklığa kavuşturmak lazım:

  Geçtiğimiz günlerde Google, Youtube sunucularındaki yükü hafifletmek için birkaç yeni sunucu daha hizmete sokmuş. Bu yeni sunucular Google’ın diğer hizmetlerini de barındırıyor. Google, her bir hizmeti için ayrı sunuculara sahip değil. Bunun yerine Google dağıtılmış bir yapı kullanıyor (Cloud Computing lafını duymuşsunuzdur).

  Sonuç olarak Google’ın bu hareketinden sonra diğer sunucular gelen isteklere cevap verdiğinden bir süre Türkiye’deki Youtube yasağı kalkmış oldu. TIB ise burada devreye girerek 3 Haziran’da aldığı kararla yeni sunucuları da yasakladı. Tabi bu sunucular aynı zamanda Analytics, Docs v.s. gibi hizmetleri de sunduğundan sanki Google yasaklanmış gibi oluyor. Bu da bazı hizmetlerde yavaşlama bazı hizmetlerin tamamen kullanılamaması sonuçlarını doğuruyor.

  Aslında şu anda Türkiye’de Google Sites ve Youtube dışında yasaklanmış bir site yok (ki bunların yasaklanması da ayrı bir komedi).

  Çözüm ise farklı DNS sunucuları kullanmak. Bu yazı size yardımcı olabilir.

 2. her seferinde yazarız işimiz gücümüz yok ya@

  Bu işten sorumlulara ödenen bütün maaşları geri alıp kapının önüne koymak gerek. Milletin yararına çalışmıyor utanmaz insanlar. Youtubeda bok var sanki. Geri zekalı insanlar. Birşeyden anlamayan adamları başa getirip birde üstüne para verirsen kendini birşey sanıp aklına eseni yapıyor. 

  İnternetten anlamayan, başarılı uygulamaları kullanmayan bir insanı bu işlerin başına getirirsen kapansın nolacak ki der. Adamın umurunda mı olacak google sites miş, youtube muş. Analitics miş. Alır parayı atlar devletin arabalarına gezer durur. Gelsin çaylar kahveler. Oh ne rahat. 

 3. vidoko

  kim iranı geçmiş arkadaş yorumların hadiini aşıyor  git pariste yaşa ..olmazsa mozilla kullan ask motoru kullan sanki dns den girmesini bilmiyorsun öyle gir .vardır bir sebebi nokta atışı eleştirmek hakkın değil…!!

  • Logar

   Ask motoruyla Mozilla’y7la Analytics’in, Translate’in, Books’un, Docs’un vs. ne alakası var? Artı Google’ın senin haberinin bile olmadığına emin olduğum web altyapı hizmetlerini kullanan onbinlerce site, internet uygulaması var. Mali olarak 2001 krizi neyse aynısı teknik olarka yaşanıyor ülkedeki internet yayıncılığında şu anda, ortalık ayakta  haberin yok. İnsanına böyle davranan devletin düşmana da ihtiyacı yok, kendi kendine çürür zaten. Youtube yasağından beri 100 yıl gerideydik, artık orta çağdayız arkadaşım, sen memnunsan el etek öperek, ıbrıkla, tasla yaşamaya devam et, ben şikayet edeceğim durumdan. Bu mahkeme kararıyla tüm ülkenin elektriğini kesip sonra da “elektrik şirketi vergi kaçırmış o yüzden kestik” demekten farksız. Çözüm böyle mahrumiyetle olmaz. Halk ne itip kakacağın cemaattır ne de maraba, ben vatandaşım. Anayasada da öyle yazıyor, hakkımı ararım. Seçtiğim adamdan da hesap sorarım, bana hizmetle yükümlü bürokrattan da. 

  • ilkdrl

   ne adamlar var yaa.. sen kimsin özgürlümü kısıtlıyorsun ister ….. izlerim ister google a girerim.. ne pariste yaşıcaz bu ülkeyi sizin gibi örümcek beyinlilere bırakcamızımı düşünüyorsun

  • MegaWolt

   Senin gibi geri kafalı insanlar olduğu sürece bu yasaklar çoook gelir. Sanane ben google kullanmak istiyorum sen git ask mıdır cevap mıdır onu kullan, sanane milletin ne kullandığından. teknoloji çağında neler yaşıyoruz, 10.sınıf afrika ülkelerinde böyle saçma yasak olamaz yani. Ayrıca youtube’ı falan kapatmakta “deve kuşu” misali gibidir. Ülke olarak biz kafamızı kuma soktuk ama başka bi tarafımız dışarıda, asıl en tehlikelisi de bu..!

 4. Yeliz Altınay

  HaberTurk’ün haberi veriş şekli beni benden aldı!!!

  Şöyle denmiş:

  Zahmet edip de kendi hizmetleri için ayrı IP atamayan Google, ortak bir IP havuzundan hem kendi hizmetlerine hem de Youtube’a IP atıyor, böylece Youtube’un yasaklanan IP’leri Google servislerine de ait olduğu için otomatik olarak onlar da yasak kapsamına giriyor. Özellikle de 74 ve 209 ile başlayan IP adresleri sorunun temel kaynağını oluşturuyor. Google servislerine ulaşmaya çalışan kullanıcıyı 74 ya da 209 ile başlayan IP’ye yönlendiriyor ama tesadüf(!) bu ya Youtube’da aynı rakamlarala başlayan IP’leri kullanıyor.” (haberin tümü: http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/520422-google-yasaklandi-mi)

  Bak sen şu Google’ın yaptığına 🙂 Çok umurlarındaydık da bütün dünya için kullandıkları uygulamayı bizim saçma YouTube yasağımız için değiştireceklerdi…

  Bu tür mecralar yasakların anlamsızlığına dikkat çekmeyip konuyu böyle verirlerse bir adım ileri gidemeyiz biz!

  Böyle haber yaparsan da komik misin (hadi modaya uyalım “obez misin”) derler adama !

 5. adaletsiz adalet

  abiciğim sen istersen ask nkullan istersen meşk kullan bize ben google transleter imi istiyorum arkadaş el oğlu marsa gidiyor AKp zihniyetiyle biz daha çok geriden çağ atlarız 

 6. Ziyaretçi

  turkiyede dns kullanilmadan youtube ve google a girilmelidir arkadaslarim dalga geciyor neden turkiyedekiler kullanamiyuor diye aciklamasi bile zor oluor onlara ne alaka diyorlar

 7. vidoko

  youtube gibi siteler insan için değerlli olan şeylere zararlı ise ,bence kapatılma sebebidir.. bundan birkaç sene önce yunanistandan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ‘e hakaret içeren videounun yayınlanmasına izin verecek, bende onlara para kazandırcam öylemi ..!!! dünya da büyük ülkeler googleden ve explorer gibi kalıplaşmış program zihiniyetin den vazgeçiyor siz hala hala yerinizde sayıyorsununz kabul etmiyorsunuz. bu sizin acizliğinizdir.ama hükümet özeliklede youtube nin denetlenmesi için kapatmayı ön gördü ..hiç kimse yukarda bahsettğim olayı savunmak için youtube yi araç olarak kullanamaz ..( örn : yahudi milletine bugün youtubede bir hakaret yapılınca hemen kapatıyorlar anlayın artık) sizin gibi insanlar bunları ayakta alkışlıyor .. bu yüzden kapatılması uygundur. geniş düşünelim biraz.

  birde bazı arkadaşlar iran falan diyor artık vazgeçin 60 kuşağının rezilliğini insanlara aksettirmekten.

 8. vidoko

  ulan en can alıcı olan insanın, mesela kız kardeşinin youtube de bir fotosunu veya videosunu görse önce devlete haykıırır !!silinmesini ister kendi damarınıza dokunacak bir olay olunca görürüm ben sizi hemen zırlamaya başlarsınızz:))) kimse bana özgürlük dersi vermesin başlarına gelince görürüm ben o özgürlük diyenleri..

  bide bana eksi puan veriyorsunuz .. biraz adalet istiyorum:))

 9. Afsin

  Yanlız işin en komiği, bazıları bazı şeyleri hala idrak edememiş 🙂 bu yasaklamalar sitelerin kapatılması değil Türkiyeden erişimin yasak olması. yani yasaklandığını kapatıldığını sandığınız şeyler tüm dünyaya açık sadece Türkiyeden erişmeye çalışanların önüne engel çıkıyor. herkes görebiliyor biz kendi gözümüzün önüne perde indiriyoruz hemde kendi elimizle, sorunda çözülüyor (güya)
  Nedense birden aklıma kafasını kuma sokan devekuşu geldi kendi görmüyor ya o şey yok oluyor. niye geldi, ne alakası var bu konuyla acaba…

Bir cevap yazın