Google TV Tanıtıldı (Video)

Sony, Intel, Logitech ve Google’ın aylardır TV işine girecekleri konuşuluyordu ve işte Google TV karşınızda.

Sony, Intel ve Logitech’in de desteğiyle geliştirilen açık kaynaklı TV projesi “Google TV” geçen perşembe günü bir gösteriyle tanıtıldı. Projeye ilişkin olarak Intel Atom işlemciler barındıran ürünler Sony tarafından, kablosuz klavye ve uzaktan kumandalar da Logitech tarafından üretilecek. Yeni ürünlerde Google Android işletim sisteminin özel bir sürümü kullanılacak.

Google TV Tanıtım

Google TV Tanıtımı

Google interneti oturma odanıza sokmak konusunda kararlı görünüyor. Bugüne kadar bu iş için birçok alet pazara sürüldüyse de Google’ın yaklaşımı biraz daha farklı. Öncelikle Chrome internet tarayıcı sayesinde web gezmek ve TV izlemek arasında kolayca geçiş yapılabilecek. Arama özelliği sayesinde izlemek istediğiniz programın nerede, ne zaman yayınlanacağını da bulabileceksiniz. Hatta arama özelliği YouTube gibi sitelerde arama yapabildiği gibi, TV’nize bağlı video kaydedici (DVR) üzerinde de arama yapabilecek.

Her ne kadar kulağa yeni bir televiyon almak gerekecek gibi gelse de, durum öyle değil. Google’ın belirttiğine göre Sony ve Logitech’le beraber bir dizi farklı ürün üzerinde çalışmalar sürdürülüyor. Bunlara televizyonlar, Blu-Ray oynatıcılar ve hatta şu anki TV’nize bağlanabilecek modüller de dahil. Ancak ürün ve fiyatlara ilişkin ayrıntılar henüz bize ulaşmış değil.

Google’ın yakın zamanda Google TV’ye ilişkin bir Kaynak Geliştirme Kiti (SDK) yayınlayacağı da bildirildi. Bu sayede geliştiriciler Android Market üzerinden satabilecekleri yeni ürünlerini geliştirmeye başlayabilecekler.

Google TV’nin neler getireceğine ilişkin videoyu izleyebilirsiniz.

(YouTube)

Bir cevap yazın