Google Sosyal Aramayı Dünya Çapında Kullanıma Sunuyor

Google, tartışmalara neden olan Sosyal Arama özelliğini 19 dilde daha kullanıma soktuğunu resmi bloğunda açıkladı.

GoogleEkim 2009’da duyurulan Sosyal Arama, normal arama sonuçlarıyla internette herkese açık olan verilerden elde edilen arkadaşlarınızın sosyal ağ etkinliklerini bir araya getiriyor.

Tabi arkadaşlarınız ibaresinin açılması lazım: Google Talk arkadaş listesi, Google Contacts’ınızda bulunan kişiler, Buzz ve Google Reader’dan takip ettiğiniz kullanıcılar ve Google hesap merkezinden tanımladığınız diğer ağlardaki arkadaşlar. Google ayrıca Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlardaki herkese açık olan bilgilerden bağlantılarınızı da bulabiliyor.

Bu özelliğe Facebook tarafından itiraz edilmişti ve geçtiğimiz günlerde bir PR firması kiralayarak Google hakkında sosyal ağlarda negatif hikâyeler yayıldığı haberleri internete düşmüştü. Facebook’un iddiasına göre Google’ın bu yaklaşımı “ciddi gizlilik sorunlarına” neden olabilir. Tabi bu itirazın asıl nedeni Facebook verilerinin Google tarafından Facebook’un izni olmadan (herkese açık olduğu için) kullanılabiliyor olması yatıyor.

Sosyal Arama önümüzdeki hafta 19 dilde yayına girecek ve diğer dillerde devreye alınması da sadece zaman meselesi. Aşağıdaki video Sosyal Arama’nın nasıl çalıştığını anlatıyor. Tam ekran yaptıktan sonra sağ altta bulunan CC ikonundan Türkçe altyazıları açabilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın