Google, Skype Benzeri Özellikleri Chrome’da Sunacak

Google, Chrome internet tarayıcısında gerçek zamanlı konuşma özelliği sunmaya hazırlanıyor.

Google Chrome 11 LogoBu özellik yine Google’ın başını çektiği açık kaynak kodlu WebRTC projesini temel alacak. Bu özellik devreye alındığında Skype gibi harici bir yazılım ya da bir eklentiye gerek kalmadan Chrome üzerinden sesli ve görüntülü sohbet etme imkânına kavuşacağız.

Gmail bir eklenti ile sesli/görüntülü konuşma özelliğini şu anda kullanıcılara sunuyor ama bu özellikten en çok faydayı Google’ın geliştirmeye çalıştığı Chrome OS işletim sistemi sağlayacak. Tabi Google’ın WebRTC için daha büyük planları da var.

Geliştiricilerin HTML ve JavaScript kullanarak açık kaynaklı WebRTC teknolojisi üzerinden sesli ve görüntülü sohbet uygulamaları geliştirmesi sayesinde bu standart Mozilla ve Opera’nın tarayıcılarında da kullanılabilir olacak. Google, IETF ve W3C gibi oluşumlarla birlikte çalışarak gerçek zamanlı iletişim için yeni bir standart oturtmaya çalışıyor.

Bunun anlamı şu; WebRTC teknolojini kullanan her geliştirici kendi isteği doğrultusunda Skype’a rakip bir ürün geliştirebilecek ve bu uygulamalar internet temelli olduğu için farklı platformlarda da sorunsuz bir şekilde çalışabilecek.

Bir cevap yazın