Google: Sizi Zalim Bir Gelecekten Kurtardık

Google Android’i Apple’ın önünü kesmek amacıyla geliştirdiğini söyledi.

Google "1984" AfişiGoogle I/O konferansının ikinci gününde Vic Gundotra, Android’in Apple’ın pazar üzerindeki sıkı baskısını azaltmak üzere yaşama geçirildiğini söyledi. Bu iddialarını, George Orwell’in “1984” romanı ve George Lucas’ın Star Wars evrenindeki imparatorluğunu “zalim bir geleceğin” örneği olarak vererek, parlak biçimde desteklemekten de geri kalmadı.

“Eğer Google böyle davranmasaydı dünyada bir tip insan, bir tip telefon, bir tek operatör olacaktı ki, bu bizim hiç istemediğimiz çok zalim bir gelecek olurdu.” dedi.

Bu sözler Google tarafından satın alınan önceki Android Inc.’in eski başkanı ve şimdiki mühendislik bölümü genel başkanı Andy Rubin’in zamanında Apple’ın tekeline başkaldırdığı sözleriyle neredeyse aynı. Google Apple’ın 16 yıl önceki “1984” temalı reklamıyla da dalga geçti ve kendi 1984 temalı afişinde “Bizim istediğimiz gelecek bu değil” sloganını kullanmaktan da geri kalmadı.

Gundotra “Eğer açıklığa inanıyorsanız, seçeneklere inanıyorsanız, herkesin yaratıcılığına inanıyorsanız, Android’e hoş geldiniz.” diyerek başladığı sunuma Froyo’nun hepimizin bildiği özellikleriyle devam etti, ancak sunum süresince Apple’ı sürekli iğnelemekten de geri kalmadı.

İşte bir örnek: “Kullanıcıların telefonlarında Google araması kullanmadığını öne süren birileri (Jobs) var. İyi de, biz verilerden yola çıkan bir firmayız, söylentilerden değil” diyerek Steve Jobs’un geçen nisan ayında yaptığı bir saptamaya gönderme yapmış oldu. Jobs’un iddiasına göre insanlar telefon üzerinde genel arama yapmıyorlar, ancak kullandıkları uygulamanın internet üstünden eriştiği seçenekleri kullanıyolar. Ancak Jobs bu iddiasına ilişkin hiç rakam vermemişti, ancak Gundotra aksini ispat eden rakamlar da açıkladı.

Google’ın Apple’ın üstüne kararlı bir şekilde gitmesi üreticileri Google’ın da karanlık yüzünü göstermeye başladığı konusunda endişeye de sevkediyor. Google’ın çok fazla gücü eline geçireceği endişesine kapılan bazı operatörlerin Nexus One’a olan desteklerini şimdiden çektikleri konusunda söylentiler de var. 1984 yılındaki Apple reklamında IBM “Büyük Birader” (Big Brother) ilan edilmişken, 2010 yılındaki Google reklamında Apple “Büyük Birader” olarak resmediliyor, tarih bir kez daha tekerrür eder mi, Google’a da bir gün birader der miyiz?

Google I/O Sunumu, 2.Gün, Bölüm 1 (YouTube)

1 Yorum

Bir cevap yazın