Google Oyun Sektörüne de mi Giriyor?

Google, oyun sektörüne de mi giriyor? Bizi bu soruyu sormaya iten olay, Google’un Sony Computer Entertainment’ın oyun geliştiricileri ile ilişkiden sorumlu eski müdürü Mark DeLoura’yı işe alması. Mark DeLoura’yı ayrıca Ubisoft’un teknik işler müdürlüğünü yapması ile de tanıyoruz. Oyun dünyasında böyle önemli pozisyonlarda çalışmış birini Google, neden işe almış olabilir ki?

İster istemez aklımıza “Google, oyun sektörüne mi el atıyor?” sorunu geliyor. Fakat Gamasutra’nın haberini okumaya devam ettiğimizde Google’un oyun geliştirmekten çok, oyun geliştiricilerini teşvik ve yönlendirmek istediğini anlıyoruz zira, Google’un artık Google Nexus One adlı bir telefonu ve akıllı cep telefonları için Android isimli bir işletim sistemi var. Mobil pazarında artan rekabette Google, Android için geliştirilen oyunlarla öne çıkmak istiyor olabilir.

Mark DeLoura’nın Google’daki “geliştiricilere destek”  bölümü için işe alındığını okuyunca bu tahminimizin boşa olmadığını anlıyoruz.

Mark DeLoura, konuyla ilgili olarak Gamasutra‘ya şunları söylemiş:

Google’un oyunlar konusunda uzmanlaşmış birini işe almasını Google’un oyunların önemini daha çok anlamasına bağlıyorum.

Burada yapacağım iş, oyun gelişticilerinin, kendilerini nasıl daha kolay yansıtacaklarını ve tecrübelerini nasıl paylaşacaklarına yardımcı olmak.

Anladığımız kadarıyla Google, mobil platformlar için oyunların önemini kavramış durumda ve oyun gelişticilerini kendi tarafına çekmek istiyor.

Bir cevap yazın