Google Nexus One İncelemesi

Google, Nexus One ile Android’i tüm dünyaya dayatıyor. Öte yandan donanımsal ve yazılımsal sorunlar sebebiyle iPhone ve hatta Palm Pre kadar olumlu görüş elde edemedi. Acaba bizden geçer not alabilecek mi?

Google Nexus One

Google Nexus One

THG bir ürünü kolay kolay beğenmez çünkü düzinelerce özellik ve donatı olması bizi pek ilgilendirmez. Biz bir ürünü diğerinden neyin ayırdığıyla daha fazla ilgileniriz veya her şeyin doğru düzgün çalışıp çalışmadığıyla da. Tüm bu dediklerimiz akıllı telefonlar için de geçerli. iPhone mükemmel bir cep telefonu değil ama neden hala yazılımı rakipsiz?

Android’in akıllı telefonlarda en sık kullanılan işletim sistemi haline geldiği ve giderek daha fazla alan kazandığının da farkındayız. iPhone ve BlackBerry satışları da giderek artıyor fakat Google kendi işletim sistemlerini HTC ve Motorola gibi önde gelen cep telefonu üreticilerine önemli bir alternatif gibi sunarak Android’in rakiplerinden çok daha hızlı bir şekilde yayılmasını sağlıyor. Yoksa Android’in iPhone OS’dan çok daha üstün olduğundan bahsetmek bile yersiz.

Google da kendi yarattığı “kullanım kolaylığı” standartlarına bir türlü uymayan bazı cep telefonu modellerinden şikayetçi. İşte bunun için HTC ile ortaklık anlaşması yaparak olaya bizzat el koydu ve her cep telefonu üreticisine bir örnek teşkil edecek, tek kelimeyle mükemmel çalışacak bir ürün çıkarmaya karar verdi: Nexus One.

Nexus One şu anda satışta ve yurtdışı fiyatı sözleşmesiz 529 Dolar. 

1 Yorum

Bir cevap yazın