Google Maps İçin Toplu Taşıma Desteği

Şuradan geçer mi şöför bey demeyeceğiz.

Google Maps (haritalar) ilk çıkıtğında dünyanın kuşbakışı uydu görüntüleriyle başlamış, yol ve yerleşim bilgisi içeren imar haritalarının eklenmesiyle de sınırsız olanakların kapısını açan bir devrim yaşanmıştı. Özel araç sürücülerine yol bulmakta yardıma koşan yön bilgisi haricinde, yaya veya bisikletle ulaşım önerileri de Google haritalarında yerini almıştı. Yetmemiş ki Google Maps 5.7 ile yeni bir toplu taşıma destek hizmeti de devreye sokulmuş.

Google Maps toplu taşıma desteği

Google Maps toplu taşıma desteği

Google Maps toplu taşıma desteği şöyle çalışıyor. Örneğin gidip bir otobüse atlıyorsunuz ve Andorid uygulamanız telefonunuzdaki GPS‘ten bulunduğunuz yeri izlemeye başlıyor ve gitmek istediğiniz yere ulaşmak için hangi duraklarda, hangi hatların toplu taşım araçlarına inip bineceğiniz konusunda sizi yönlendirmeye başlıyor. Böylece hiç tanımadığınız bir yörede bile toplum taşım araçlarını kullanarak istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Sistemin tek derdi GPS sinyalinin ulaşmadığı sapa yerler veya metro hatları. Bunu da düşünen Google haritaları telefonunuzun belleğinde saklıyor ve bindiğiniz toplu taşıma aracının olası hızını da dikkate alarak yaklaşık bir tahminle işlemeye devam ediyor. Siz de biraz dikkatli davranarak durağı kaçırmazsanız GPS sinyaline ulaşana kadar idare edebiliyorsunuz.

Şimdilik yalnızca 400 dünya şehrinde denemelerine başlanan hizmetin hızla yaygınlaşacağı kesin. Gelecekte Madagaskar’ın bir kasabasında, kimseye sormadan veya simsarlara yem olmadan, toplu taşıma araçlarını kullanarak telaşlı rakunları görmeye gidebileceğiz desenize 🙂

1 Yorum

  1. korkutsa

    Maalesef İstanbul ve Türkiye için daha geçerli değil. Buralardaki toplu taşıma araçlarının ne saati ne de düzeni stabil olmadığından ve Google’a hizmet sağlayan Başarsoft sanırım böyle bir yapıyı daha hazırlamadığından olsa gerek. Birkaç Avrupa ülkesindeki şehirlerde denedim. Harika çalışıyor. Gittiğimiz ülkede yabancılık çekmeyeceğiz. Bir de Çeviri fonksiyonunu da kullanabiliyorsunuz. Sizin yazdığınız ya da türkçe söylediğiniz cümleyi Android ve google 50 farklı dile tercüme ederek o dilde seslendirme dahi yapabiliyor.

Bir cevap yazın