Google+ Kullanım Rehberi

Videoyla Sohbet (Hangouts)

Videoyla sohbet özelliği muhtemelen Google+’ın en önemli özelliği ve en güçlü yanı. Google’ın video konferansına getirdiği yeni bakış açısı birçok insan tarafından oldukça sevildi.

Peki, bu sistem nasıl çalışıyor? Ekranın sağındaki menüden “Videoyla sohbet başlat” butonuna tıklayın. Bu işlem ile mikrofon ve kamera ayarlarını yapabileceğiniz ve videoyla sohbetinize kimlerin katılabileceğini ayarlayabileceğiniz bir pencere açılacak. Videoyla sohbeti başlattığınızda ise arkadaşlarınız bunu akışta görebilecek ve katılabilecekler. Videoyla sohbet için kişi sınırlaması ise maksimum 10.

Google+ Videoyla Sohbet

Eğer daha önce Google Talk hizmetini kullanmadıysanız, videoyla sohbet etmeniz için bilgisayarınıza ufak bir yazılım yüklenecek.

Vic Gundotra, Google+’ın videoyla sohbet özelliğini komşunun kapısını çalma ile bankta oturma kıyaslaması ile anlatıyor. Sırf bir sohbet başlatma amaçlı komşuya gidip kapısını çalmak isteyen çok az insan varken, bankta oturan arkadaşlarını gören birinin selam vermeden geçmesi kaba bir davranış olarak algılanabilir. Gundotra’ya göre birebir video konferanslar komşunun kapısını çalmaya benzerken, Google+’ın videoyla sohbet özelliği daha çok bankta oturan arkadaşlara rastlamaya benziyor.

Videoyla sohbete başladığınızda birkaç bir şey gözünüze çarpacaktır. Öncelikle görüntü sürekli değişecek. Bu durum o an mikrofona konuşan kişinin öne gelmesi ile alakalı. Ayrıca eğer isterseniz sohbetteki kullanıcıların sesini kapatabilirsiniz. Bir kullanıcının sesini kapattığınızda sadece siz değil, diğer kullanıcılar da o kişinin sesini duyamayacaklar. Sesi kapatılan kullanıcı ise kendi sesini istediği anda tekrar açabiliyor.

Videoyla sohbet servisi ayrıca bir toplu yazışma özelliğine de sahip. Buna ek olarak sohbetteki kullanıcılar aynı anda YouTube üzerinden video da izleyebiliyorlar.

1 Yorum

Bir cevap yazın