Google+ Kullanım Rehberi

Google+ Nedir?

google PlusGoogle+, dev firmanın Facebook karşısında bir rakip yaratma denemelerinin sonuncusu. Google bu servisi 28 Haziran 2011 tarihinde kapalı bir beta olarak başlattı ve proje Google’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Vic Gundotra tarafından yürütülüyor.

Google+’ı diğer sosyal ağların bir kırması olarak nitelendirebiliriz. Bu servis Akış, Konular ( bir öneri servisi), Videoyla Sohbet, Çevreler (arkadaşları yönetme servisi) gibi özelliklere sahip. Bu özelliklere rehberin ilerleyen bölümlerinde değineceğiz. Oyunlar ve Sorular gibi özelliklerin de kısa bir süre içerisinde Google+’a dâhil edilmesi bekleniyor.

Vic Gundotra’nın söylediğine göre Google+ ismi,  servisin “Google’ın bir eklentisi” olması sebebiyle seçilmiş. Google+, tüm Google servislerine bir “iyileştirme” olarak tasarlandı ve bu yüzden firma, efsane gezinme çubuğunu değiştirme yoluna gitti. Yeni gezinme çubuğu ile birlikte Google+ servisine direk geçiş yapabiliyorsunuz ve bunun yanında kaç tane bildirim aldığınızı görebiliyorsunuz.

Google+, Google’ın ilk sosyal ağ denemesi değil. Firma daha önce Orkut, Google Wave, Google Buzz gibi servisler ile sosyal ağ tarihinde bir geçmişe sahip. Tabi Google Wave ve Google Buzz’ın pek başarılı olmadığı aşikâr. 

1 Yorum

Bir cevap yazın